Jake Stewart verrast Milan in massasprint Critérium du Dauphiné, Evenepoel valt in laatste kilometer
foto: Cor Vos
donderdag 12 juni 2025 om 17:08

Jake Stewart verrast Milan in massasprint Critérium du Dauphiné, Evenepoel valt in laatste kilometer

Jake Stewart heeft de vijfde etappe van het Critérium du Dauphiné gewonnen. Nadat de vroege vluchters diep in de finale werden ingerekend, toonde de 25-jarige Brit zich de snelste in een massasprint. Topfavoriet Jonathan Milan kwam niet verder dan een vijfde plek, Mathieu van der Poel werd negende. Remco Evenepoel viel in de slotkilometer, maar stapte snel weer op. Hij kreeg dezelfde tijd als het peloton en blijft leider in het algemeen klassement.

In de vijfde etappe van het Critérium du Dauphiné kon het verschillende kanten op vallen. De nog aanwezige sprinters hadden de hoop dat ze nog eens mochten strijden om de zege, maar de vluchters maakten ook kans in Mâcon. Toch was de eerste aanval van de dag meteen raak. Enzo Leijnse (Picnic PostNL) koos het hazenpad samen met Jordan Labrosse (Decathlon AG2R La Mondiale) en Pierre Thierry (Arkéa-B&B Hotels). De drie pakten al gauw een dikke twee minuten op het peloton.

Donderdag 12 juni 2025, Critérium du Dauphiné: Etappe 5 (183 km)
Profiel-afbeelding voor Etappe 5
Start:
12:35 ( Saint-Priest)
Finish:
16:59 ( Mâcon)

Daar controleerde Lidl-Trek in dienst van Jonathan Milan, de snelste renner in deze Dauphiné. Later kwam ook Israel-Premier Tech helpen. Maar alsnog zagen twee renners kans om in de tegenaanval te gaan en de bres naar Leijnse en co te dichten. Benjamin Thomas (Cofidis) en Thierry’s ploeggenoot Thibault Guernalec sloten nog voor de heuvelzone aan. Eenmaal op de Col de Fontmartin (6,7 km aan 4,4%), de langste klim van de dag, probeerden ook Mathieu Burgaudeau, Mattéo Vercher (beiden TotalEnergies) en Tobias Foss (INEOS Grenadiers) over te steken.

Prikjes in de heuvelzone
Dat bleek geen gemakkelijke klus. Het trio in de tegenaanval kwam aanvankelijk snel dichter, maar daarna bleven ze hangen. Ondertussen reden ze ook niet verder weg van het peloton, waar het tempo behoorlijk hoog lag. Toch wist Jonathan Milan voorlopig te overleven. Florian Lipowitz moest na materiaalpech wel in de achtervolging, maar met de hulp van onder meer Mick van Dijke kon hij weer terugkeren. Dit gebeurde nog voor de top van de Col de Boubon.

Leijnse leidt de kopgroep – foto: Cor Vos

Op diezelfde klim waren meer ontwikkelingen. Gregor Mühlberger (Movistar), Tobias Bayer (Alpecin-Deceuninck) en Alex Baudin (EF Education-EasyPost) maakten de sprong naar Foss, Vercher en Burgaudeau. Voor het TotalEnergies-duo ging het vervolgens te hard, net als voor Bayer zelf. We zaten dus opnieuw met drie tegenaanvallers, die op de top van de Boubon tot op een halve minuut van de koplopers waren genaderd. Het peloton volgde op een minuut. Ondanks dat Foss in het tweede groepje zat, leidde INEOS Grenadiers hier nu de dans.

Milan overleeft
Na de Boubon nam Lidl-Trek het commando weer over van INEOS Grenadiers. Een sprint was immers nog steeds een reëel scenario, en Milan zou daarin niet hoeven af te rekenen met Pascal Ackermann. De Duitser kwam ten val en gaf er vervolgens gedesillusioneerd de brui aan. Hij was overigens niet de eerste opgever. Eerder hadden Harold Tejada en Remco Evenepoels ploeggenoot Louis Vervaeke ook opgegeven. Laatstgenoemde was eveneens gevallen.

Evenepoel in het geel – foto: Cor Vos

In deze fase, met nog een kleine vijftig kilometer te gaan, werden Mühlberger, Baudin en Foss weer tot de orde geroepen. Vervolgens begon de voorsprong van de vluchters (die even weer was opgelopen tot anderhalve minuut) opnieuw te slinken. Dat was ook zeker het geval op de Côte des Quatre Vents, de laatste klim van de dag. Hier trok Alpecin-Deceuninck door. De ploeg van Mathieu van der Poel wilde Milan pijn doen. De Italiaan moest net voor de top passen, maar het verschil was minimaal. Met hulp van zijn ploeggenoten kon hij snel terugkeren.

Sprint (en val Evenepoel) in Mâcon
Lidl-Trek zette zich vervolgens weer op kop, samen met Soudal Quick-Step, Uno-X Mobility en Israel-Premier Tech, dat na het wegvallen van Ackermann duidelijk vertrouwen had in Jake Stewart. Met vereende krachten kwamen ze dichterbij, maar Thomas, Labrosse en Guernalec – Leijnse en Thierry waren gelost – hielden sterk stand. Op drie kilometer van de streep hadden ze nog altijd tien seconden. Thomas probeerde het daarna in zijn eentje, maar hij kwam niet weg.

Daarmee waren de laatste krachten van de koplopers opgebruikt. Op anderhalve kilometer van de streep kregen we definitief een hergroepering. Op naar een sprint! Maar voordat het zo ver was, was het nog even schrikken. Net na de vod van de laatste kilometer lag Remco Evenepoel bij een valpartij. De Belg van Soudal Quick-Step kon zijn weg snel weer vervolgen, maar eindigde wel op achterstand. Omdat de val in de laatste vijf kilometer plaatsvond, zou hij dezelfde tijd krijgen als de rest van het peloton. Hij blijft dus leider.

Stewart de snelste
Vooraan had Lidl-Trek inmiddels de leiding gepakt. Milan werd in de laatste honderden meters afgezet, maar voordat hij de sprint aan kon gaan, deed Jake Stewart dat. De Brit pakte meteen een paar meter en zou zijn voorsprong niet meer weggeven. Hij pakte de zege. De tweede plaats was voor Axel Laurance, terwijl Søren Wærenskjold beslag legde op plek drie. Milan kwam niet verder dan een vijfde plek, Van der Poel werd negende.

RIDE Magazine
14 Reacties
12-06-2025 17:12
Alpecin slaagde er niet in om Milan te lossen maar mogelijks wel om zijn sprintbenen voldoende af te snijden.
Goeie move van Stewart die met veel snelheid over Milan ging voordat die zijn sprint inzette.
    12-06-2025 18:10
    De sprintbenen van de kopman van Alpecin hadden ook niet hun beste dag.
12-06-2025 17:24
Als je reacties leest, voorbeschouwingen, groeit het besef gewoon, het Nederlandse wielrennen stelt niet meer voor, het is aangrijpend hoe we onrealistisch hopen op geel voor Vander Poel. Uitkijken naar volgend voorjaar maar, en hopelijk doet van der poel nog jaren door, er komt niets maar ook helemaal niets aan wat ons blij kan maken.
    12-06-2025 17:27
    Del Grosso? Kooij?
    12-06-2025 17:27
    In de luwte kan het ook heerlijk vertoeven zijn.
    12-06-2025 17:32
    In de Giro hadden we in een sprint etappe 1,2 en 3. Zo slecht staan we er bij het sprinten niet voor. Bij andere disciplines een stukje minder idd
    12-06-2025 17:38
    Nog nooit wonnen de Nederlanders vier etappes in één Giro tot dit jaar. Als je kijkt naar alle World Tour ploegen, de nationaliteiten van die ploegen en het aantal overwinningen per land staat Nederland netjes tweede achter Frankrijk. Uit de World Tour teams hebben de volgende Nederlanders dit jaar al een koers gewonnen: Van der Poel, Del Grosso, Marijn Van den Berg, Arensman, Hoole, Van Poppel, Groenwegen, Van Uden, Kooij, Poels. Het is een mooie mix van jong en oud. Dus het valt echt wel mee. :-)
    12-06-2025 17:59
    Haha wat dramatisch ook weer he. Poel heeft iets gebroken in zn hand en heeft wat training gemist. Daarnaast moet je natuurlijk niet op je top zijn in de Dauphine maar in de tour. Ik heb zelden zown gretige vdPoel gezien. Hij is de hele week al op dreef. Zelfs in de tijdrit. Duidelijk dat hij nog wat procenten wil pakken voor de tour.

    Daarnaast heb je de vloek als je zo goed bent dat niemand gaat meerijden. Poel legt ze er stuk voor stuk op, maar niet als ze om en om gaan aanvallen. En in welke wereld gaat vdPoel winnen van Milan? Ze begonnen veel te laat met sprinten, dat had Jake goed gezien.

    Ook al zouden we alle toppers meenemen die NL ooit heeft gehad leggen ze het allemaal af tegen een Vingegaard, Pogacar en Evenepoel. Met alle respect, maar deze renners zijn echt de top van de top. Dat heeft NL nooit gehad.

    VdP heerst in het veldrijden, alle voorjaar klassiekers en als het parcours mee zit ook het WK. Wat wil je nog meer? Zelden zo genoten van wielrennen de afgelopen jaren en dat allemaal dankzij Poel, maar ook Vingegaard, Pogi, Evenepoel en van Aert.
12-06-2025 17:11
Mooi zo! Zag er voor TREK prima uit bij ingaan laatste kilometer maar dan liep het daar toch serieus verkeerd.
12-06-2025 17:39
Als Van er Poel serieus groen wilde behouden, is het niet slim dat hij vandaag erg vroeg zijn benen stilhield. Vingegaard, Pogacar en Evenpoel staan erg dichtbij in punten.
12-06-2025 17:19
Prachtige strijd van de vluchters. Die hadden meer verdiend.
12-06-2025 17:47
Axel Laurance komt er steeds beter door bij Ineos, fraaie overwinning voor hem vandaag.
12-06-2025 17:11
Met dat Milan meer een machtsspurter is begint hij ook gewoon veel te laat (pas op 125 meter van de meet). Kwam al nauwelijks de côte des Quatre Vents over dus dat zal de benen hebben afgesneden.

Knap van Premier Tech die na het wegvallen van hun sprinter er blijkbaar nog een hebben.
12-06-2025 17:14
Het is de fiets, mensen.

;)

Reacties zijn gesloten.