Harrie Lavreysen is wereldrecord op de 200 meter tóch niet kwijt
Lavreysen en Richardson op de Olympische Spelen 2024 - foto: Cor Vos
zondag 16 maart 2025 om 20:01

Harrie Lavreysen is wereldrecord op de 200 meter tóch niet kwijt

Matthew Richardson pakte zaterdag het wereldrecord op de 200 meter (met vliegende start) af van Harrie Lavreysen. Tenminste, in eerste instantie. Inmiddels heeft de UCI het record van Richardson echter ongeldig verklaard.

Richardson deed dit weekend mee aan de Nations Cup in Konya, Turkije. Tijdens de voorrondes van het sprinttoernooi klokte hij een tijd van 9″041 op de 200 meter. Daarmee pakte hij het wereldrecord af van Lavreysen, die vorige zomer een tijd van 9″088 neerzette tijdens de Olympische Spelen in Parijs. De Nederlander veegde destijds het oude wereldrecord van – jawel – Richardson van de tabellen.

Côte d’Azur
Nu leek de Brit op zijn beurt Lavreysen weer te onttronen, maar na het herbekijken van de beelden van Richardsons sprint heeft de UCI ingegrepen. “Het wereldrecord kan niet bevestigd worden door de UCI omdat de laatste meters naast de baan zijn afgelegd”, wijst de internationale wielerbond erop dat Richardson een stukje aan de verkeerde kant van de Côte d’Azur (de blauwe band onderin de baan) reed.

De recordtijd van Richardson is dus ongeldig verklaard, maar hij behield wel zijn eerste plek in de kwalificatie. Later zou hij doorstomen naar de finale, waarin hij afrekende met zijn landgenoot Harry Ledingham-Horn.

Nederlandse successen in Konya
Lavreysen was zelf niet aanwezig in Konya, maar veel andere Nederlandse baanrenners- en rensters reisden wel af naar Turkije. En er werden de nodige successen geboekt. Zo won Yanne Dorenbos het omnium bij de mannen, terwijl de baansprintsters (Kimberly Kalee, Hetty Van de Wouw en Steffie van der Peet) goud pakten in de teamsprint. Hetty van de Wouw was daarnaast goed voor brons in de individuele sprint.

Verder was er een tweede plaats voor Yoeri Havik en Vincent Hoppezak bij de koppelkoers voor mannen. De zege ging in die wedstrijd naar het Spaanse duo Albert Torres en Sebastián Mora. Ondertussen waren er zelfs twee zilveren plakken voor Lisa van Belle. In het omnium moest ze enkel haar meerdere erkennen in Ally Wollaston, in de afvalkoers was ze de beste achter Yareli Acevedo.

RIDE Magazine
7 Reacties
16-03-2025 20:17
Typisch de UCI weer.... Achteraf komen ze er achter dat iets niet volgens de regels was en dan gaan ze weer halfslachtige beslissingen nemen. Want achteraf een record afnemen durven ze blijkbaar wel, maar achteraf de verdere uitslag aanpassen dus niet. Terwijl het zo simpel is: het was ofwel volgens de regels en hij heeft een wereldrecord gereden ofwel het was niet volgens de regels en dan zou hij dus ook geen eerste plaats in de kwalificatie hebben gereden.
Wat een waardeloze organisatie is die UCI toch! Echt een schande voor de sport.
    16-03-2025 20:22
    Er vanuit gaand dat jij de precieze omstandigheden kent, zul je allicht gelijk hebben. Maar als je die niet kent: er kunnen best redenen zijn om de uitslag te laten staan maar de tijd niet als WR te erkennen.
    16-03-2025 21:46
    Ik ben het met Berzin eens. Je zou zeggen, het een of het ander. Wellicht iets voor WF om na te vragen hoe dat zit?
    16-03-2025 23:52
    Gewoon logische en faire jury beslissing. Wanneer hij netjes boven de lijn was gebleven, had hij zich met zijn snelheid alsnog makkelijk gekwalificeerd, dus zou overdreven zijn om hem die kwalificatie af te nemen. Maar uiteraard moet een recordtijd wel helemaal zuiver zijn en dat was hij niet als je een klein stukje aan de verkeerde kant van de lijn rijdt.
    17-03-2025 08:26
    Ik heb niet gekeken, maar wellicht heeft dat te maken met de gewonnen tijdwinst door het 'afsnijden'. Het zal zo weinig gescheeld hebben dat 'ie hoe dan ook de snelste tijd had neergezet. Om hem dan een DQ te geven bovenop een misgelopen record is wel erg streng gestraft.
16-03-2025 21:28
Het equivalent van ‘een beetje doping nemen’…
Narrenclub…
17-03-2025 05:38
Als ik het goed las , had hij in de laatste meters even de blauwe band opgezocht ...naar mijn weten leg je hierdoor krek dezelfde afstand af dan als je boven de "cote d'azure" blijft , die laatste meters zijn rechtdoor.
Indien je dat deed in de virage /bocht dan is het andere koek en dan leg je minder meters af.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine