Giro 2024: Sluwe en sterke Andrea Vendrame soleert naar overwinning na attractieve etappe
foto: Cor Vos
vrijdag 24 mei 2024 om 17:15

Giro 2024: Sluwe en sterke Andrea Vendrame soleert naar overwinning na attractieve etappe

Andrea Vendrame heeft de negentiende etappe van de Giro d’Italia gewonnen na een solo van 28 kilometer. Medevluchters Pelayo Sánchez en Georg Steinhauser eindigden op plaats twee en drie. Tadej Pogacar beleefde een rustige dag en blijft leider in het algemeen klassement.

De vluchters keken reikhalzend uit naar de negentiende etappe in de Giro d’Italia. Tadej Pogacar heeft aangekondigd dat hij zaterdag voor de ritzege willen gaan en zondag is het in Rome zonder twijfel aan de sprinters. De rit van vrijdag was met andere woorden de laatste kans voor aanvallers in het peloton.

Zeer snelle openingsfase
Rit negentien vertrok in Mortegliano, waarna het in de eerste tientallen kilometers wat op en neer ging. Ideaal dus om aan te vallen. We kregen dan ook al snel een tienkoppige vlucht met onder meer Nederlander Daan Hoole, Attila Valter, Magnus Sheffield en Andrea Vendrame, maar hun voorsprong was nooit groot. In het peloton lag het tempo zeer hoog, heel wat ploegen waren nog niet tevreden met de samenstelling van de kopgroep.

Alaphilippe was weer zeer bedrijvig – foto: Cor Vos

Op een van de oplopende stroken in de openingsfase van de rit maakte Julian Alaphilippe (Soudal Quick-Step) de sprong naar voren. Hij ging op en over alles en iedereen en kreeg uiteindelijk Vendrame (Decathlon AG2R La Mondiale), Jhonatan Narváez (INEOS Grenadiers), Luke Plapp (Jayco AlUla), Quinten Hermans (Alpecin-Deceuninck) en Pelayo Sánchez (Movistar) met zich mee.

Kopgroep van negentien
Wat volgde was een zeer lange strijd om definitief weg te geraken. Na heel wat vijven en zessen kregen de zes leiders, in twee keer, gezelschap van dertien andere renners. Edward Theuns, Jasper Stuyven (beiden Lidl-Trek), Enzo Paleni (Groupama-FDJ), Mattia Bais (Polti Kometa) maakten als eerste de sprong, iets later volgden Tim van Dijke, Jan Tratnik (beiden Visma | Lease a Bike), Andrea Piccolo, Mikkel Frølich Honoré, Georg Steinhauser (allen EF Education-EasyPost), Simone Velasco (Astana Qazaqstan), Dries De Pooter (Intermarché-Wanty), Alessandro De Marchi (Jayco AlUla) en Manuele Tarozzi (Polti Kometa).

Nadat de laatste groep de sprong had gemaakt, na 70 (!) kilometer koers, besloot het peloton – eindelijk – om de benen stil te houden. De kopgroep reed een grote voorsprong bij elkaar, de winnaar zat duidelijk vooraan. Vervolgens was het lang wachten voordat we terug strijd kregen te zien.

De zes sterkste vluchters – foto: Cor Vos

Alaphilippe opent de debatten
Op de Passo Duron (6,9 kilometer aan 5,8%), de zwaarste beklimming van de dag, schoten de aanvallers weer in gang. Wie anders dan Alaphilippe nam het heft in handen. De Fransman dunde de kopgroep fors uit, na de top zaten alleen Narváez, Steinhauser, Sánchez, Hermans en Vendrame nog mee. De strijd was echter nog niet gestreden, want de achtervolgende groep zat niet al te ver. Plapp, die even aan de kant stond door buikloop, kon daardoor nog de sprong maken naar de koplopers.

Vendrame maakte gebruik van een dalend stuk om een gaatje te slaan. De Italiaan besefte dat hij bergop niet kon volgen en gooide het dus, op 28 kilometer van de streep, over een andere boeg. Het was een slimme move van Vendrame, hij reed al snel een mooie voorsprong bij elkaar. Alaphilippe, Narváez, Sánchez, Plapp, Steinhauser en Hermans begonnen zo met een achterstand van een minuut aan de Cima Cappada (10,7 kilometer aan 4,4%), de slotklim.

Vendrame had een zeer goede dag – foto: Cor Vos

Zeer sterke Vendrame 
De achtervolging verliep alles behalve gesmeerd. Vendrame liep zo steeds verder, maar hield ook gewoon bijzonder sterk stand op de steilste stroken. Ondanks enkele tegenaanvallen van Steinhauser en Sánchez bereikte Vendrame de top met meer dan een minuut voorsprong. In de laatste kilometers gaf Vendrame zijn voorgift niet meer uit handen, de renner van Decathlon AG2R La Mondiale bereikte solo de finish in Sappada. Sánchez moest vrede nemen met plaats twee, Steinhauser werd derde.

En de klassementsrenners? Die moesten nog even aan de bak in de laatste tien kilometer. Einer Rubio gooide de knuppel in het hoenderhok en veroorzaakte even wat chaos. Geraint Thomas was op dat moment niet aan het opletten en kwam ongelukkig ten val. Pogacar en co besloten echter om de benen stil te houden en te wachten op Thomas, die zo kon terugkeren in de groep der favorieten. Op die manier verloor niemand tijd en bleef Pogacar – met een straat voorsprong – leider.

RIDE Magazine
12 Reacties
24-05-2024 17:32
Ik ga morgen ook zo'n fiets kopen. ;)
24-05-2024 17:19
Ik vind deze prestatie van Vendrame eigenlijk onwaarschijnlijker dan eender wat Pogacar hier al heeft laten zien.
    24-05-2024 17:31
    Waarom? Hij heeft 3 jaar geleden al een gelijkaardige Giro etappe gewonnen, in tegenstelling tot zo goed als iedereen in de kopgroep heeft hij een rustige Giro gehad tot nu toe en hij was al sterk in Romandië.
    24-05-2024 17:34
    Had ook ooit bergop moeten winnen toen Chavez won en superman een recordtijd neerzette op die klim waar Pantani ooit z'n ondergang kende, maar kreeg toen met pech af te rekenen.
    24-05-2024 17:36
    Collectieve onderschatting. Prima rit gereden. Zichzelf nergens opgeblazen. In tegenstelling tot Julian
    24-05-2024 18:48
    Vendrame woont daar in de omgeving, dus niet zo gek dat hij parcourskennis in zijn voordeel gebruikte.
24-05-2024 17:49
Aan dit tempo kan Lafay in juli op eindwinst in de Tour mikken.
Wat kunnen ze niet bij AG2R?
    24-05-2024 19:32
    De wegfiets is briljant. Hoe is de TT-fiets?
24-05-2024 18:16
Beetje oplettende sportdirecteur had de achtervolgers er op kunnen voorbereiden dat Vendrame, als man van de streek, die afdaling zou gebruiken en door die dorpjes heen knallen…
Toen ze nog allemaal even in beeld wilden met ellenlange bevoorradingen was de vogel gaan vliegen…
    24-05-2024 19:51
    Precies zo ja, gewonnen op snuggerheid en vernuft. Mooi gekaapt.
24-05-2024 18:12
Heb een mooie etappe gezien in een prachtige omgeving. De Palestijnse fans weer teleurgesteld naar huis, er kwam geen één over de finish.
24-05-2024 17:33
Waarom heeft die kerel een solsleutel in de hals getattoeëerd? Goede renner (waar ik destijds toch iets meer van verwacht had).

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine