Giro 2015: Landa wint opnieuw, Kruijswijk wordt tweede en pakt bergtrui
Mikel Landa - Foto: Sirotti
dinsdag 26 mei 2015 om 16:53

Giro 2015: Landa wint opnieuw, Kruijswijk wordt tweede en pakt bergtrui

Mikel Landa heeft de zware bergrit naar Aprica gewonnen. Op vier kilometer van de streep liet hij zijn medevluchters Steven Kruijswijk en Alberto Contador achter. Kruijswijk werd uiteindelijk tweede voor de drager van de roze trui en verovert op deze manier de blauwe bergtrui.

Vroege vlucht
Het duurde lang voor er een lange ontsnapping ontstond in deze rit. Op de eerste beklimming van de dag werd er slag om stoot aangevallen. Daarna ontstond er pas een groep van tien renners. Ryder Hesjedal (Cannondale-Garmin) was daarvan de bekendste en de best gepositioneerde in het algemeen klassement.

Tinkoff-Saxo hield het gat met de vluchters klein in dienst van klassementsleider Alberto Contador. Op de eerste beklimming naar Aprica ging bij de vluchters Hesjedal er alleen vandoor. In de afdaling probeerde Katusha een slagje te slaan in dienst van Yuri Trofimov en reden met drie weg uit het peloton.

Lekke band Contador
Contador reed dan lek en dat was voor Astana het teken om volle bak te gaan rijden in het overgebleven peloton. Ze reden naar de achtervolgers van het groepje met Trofimov toe, die inmiddels aansluiting had gevonden bij de voormalige kopgroep. Aan de voet van de Mortirolo werd ook Hesjedal terug opgeslokt.

Contador was inmiddels nog niet aangesloten bij de groep met zijn grote concurrent Fabio Aru. De drager van de roze trui moest met vijftig seconden achterstand beginnen aan de mythische berg.

Kruijswijk rond de Mortirolo
Op de Mortirolo zette Astana zich wederom vol op kop en snel bleven er maar vier renners meer over in de spits van de koers: Aru had nog het gezelschap van Trofimov, ploeggenoot Mikel Landa en onze landgenoot Steven Kruijswijk.

Aru had echter niet zijn beste dag en moest op zeven kilometer van de top Kruijswijk laten gaan. Iets daarna sloot Contador na een snelle klim aan bij zijn concurrenten. Een kilometer verder sprong de Spanjaard weg bij Aru en toen besloot Astana zijn zinnen te zetten op Landa, die meesprong met Contador. Het tweetal sloot aan bij Kruijswijk, die de rest van de klim voor zijn rekening nam. Hij kwam ook als eerste boven op de Cima Pantani.

2015, Giro d'Italia, tappa 16 Pinzolo - Aprica, Lotto NL - Jumbo 2015, Tinkoff - Saxo 2015, Kruijswijk Steven, Contador Alberto, Mortirolo

Kruijswijk komt als eerste op de top van de Mortirolo (Foto: Sirotti)

Boven volgden Hesjedal en Trofimov op 55 seconden. Andrey Amador was inmiddels aangsloten bij Aru en dat tweetal volgde op de top op één minuut en vijftig seconden.

Natte afdaling
In de natte afdaling van de Mortirolo bleven de drie koplopers samen. Trofimov ging snel naar beneden, maar kon niet aansluiten bij de drie. Beneden had de Rus nog dertig seconden achterstand op de twee Spanjaarden en de Nederlander.

Ook Amador en Aru kwamen iets dichterbij, maar eenmaal beneden aangekomen had ditmaal Aru materiaalpech en hij moest van fiets wisselen. Dat zorgde ervoor dat zowel de Costa Ricaan als de Italiaan alleen kwamen te zitten.

Trofimov zag het kansloze van zijn missie en volgde op vijftien kilometer van het einde op één minuut. Aru zat hier nog steeds op één minuut vijftig, ondanks zijn fietswissel.

2015, Giro d'Italia, tappa 16 Pinzolo - Aprica, Astana 2015, Landa Meana Mikel, Aprica

Landa rijdt weg bij Contador en Kruijswijk (Foto: Sirotti)

Landa snelst naar ritzege
Contador probeerde op vijf kilometer van het einde Landa uit zijn hok te lokken door een gaatje te laten naar Kruijswijk. Landa beantwoorde echter zelf met een demarrage en reed gezwind weg bij zijn voormalige vluchtmakkers. Op de streep had hij zelfs een voorsprong van een halve minuut.

Aru verloor uiteindelijk bijna drie minuten en verspeelde op deze manier zijn tweede plek in het klassement aan zijn ploeggenoot.

2015, Giro d'Italia, tappa 16 Pinzolo - Aprica, Astana 2015, Landa Meana Mikel, Aprica

Landa mocht weer het podium op (Foto: Sirotti)

flag-it Giro d’Italia 2015 (2.WT)
Uitslag rit 16: Pinzolo – Aprica (174 km)
1. flag-es Mikel Landa (Astana) in 5u02m51s
2. flag-nl Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) op 36s
3. flag-es Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) z.t.
4. flag-ru Yuri Trofimov (Katusha) op 2m03s
5. flag-cr Andrey Amador (Movistar) z.t.
6. flag-ca Ryder Hesjedal (Cannondale-Garmin) op 2m10s
7. flag-it Fabio Aru (Astana) op 2m51s
8. flag-it Damiano Caruso (BMC) op 3m16s
9. flag-cz Leopold König (Sky) op 3m19s
10. flag-co Carlos Betancur (Ag2r) z.t.
Volledige rituitslag

2015, Giro d'Italia, tappa 16 Pinzolo - Aprica, Lotto NL - Jumbo 2015, Kruijswijk Steven, Aprica

Steven Kruijswijk glundert in zijn blauwe trui (Foto: Sirotti)

Klassement na rit 16:
1. flag-es Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) in 65u04m59s
2. flag-es Mikel Landa (Astana) op 4m02s
3. flag-it Fabio Aru (Astana) op 4m52s
4. flag-es Andrey Amador (Movistar) op 5m48s
5. flag-ru Yuri Trofimov (Katusha) op 8m27s
6. flag-cz Leopold König (Sky) op 9m21s
7. flag-it Damiano Caruso (BMC) op 9m52s
8. flag-nl Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) op 11m40s
9. flag-fr Alexandre Geniez (FDJ) op 12m48s
10. flag-ca Ryder Hesjedal (Cannondale-Garmin) op 12m49s
Volledig klassement

RIDE Magazine
261 Reacties
1 3 4 5 6 7 11
26-05-2015 17:16
Kruijswijk heeft zijn kopmanschap zeker waargemaakt. Als hij volgend jaar een sterkere ploeg mee krijgt, moeten ze hem weer naar de Giro sturen.
26-05-2015 17:16
Ik dacht altijd over kruijswijk als een leuke klimmer die tijdrijders vaardigheden miste.. maar daar ga ik enigzins op terug komen. Hopelijk kan hij nog een grote ronde dit laten zien inc tijdrijden. Dan is er een NLer terug in de (sub) top van het ronderennen.

Waarom zou kruijswijk trouwens niet als kopman naar de vuelta gaan? misschien nog wel beter. of had TLJ daar andere plannen.
PS: zoals sommige al zeggen, jammer, maar gewoon prima gespeeld door Landa
26-05-2015 17:16
Afgeven op Landa gaat mij ook te ver; hoefde op een gegeven moment niet mee te rijden (Aru zat er achter), maar bleef slim in het wiel van de koplopers (niet afgezakt naar Aru). Dat je vervolgens gaat voor ritwinst en tijd probeert te pakken op Contador; logisch. Ook al is het jammer voor de Kruiswijk- fans (waar ik mijzelf toe schaar)...
Verder een fantastische etappe, haperend via de stream gevolgd.
26-05-2015 17:17
Contador staat hier met kop en schouders boven de rest uit <3
26-05-2015 17:17
@Purito
Ik ben benieuwd of Landa nog een keer zo'n 'lead-out' gaat krijgen als vandaag.
26-05-2015 17:17
Ik heb er niet veel woorden voor,
GEWELDIG!!!!!!
26-05-2015 17:18
Ik denk dat het hoogst haalbare de 6de plek is, maar het blijft toch elke keer afwachten wat een Giro rit ons brengt. Maar Trofimov rijdt nog steeds sterk evenals Amador.
26-05-2015 17:18
Zoals voorspelt is het slechte presteren van TLJ weer helemaal vergeten. Ze mogen bij TLJ Kruijswijk zeer dankbaar zijn ;)
26-05-2015 17:18
Ah heerlijk die glimlach van kruiswijk op de reactie van contador
26-05-2015 17:18
Zal moeilijk worden voor Kruijswijk om een rit te pakken nu. Een vroege vlucht zal hij niet meer mogen pakken en Landa bergop lossen gaat hem ook niet 1,2,3 lukken. Maar mocht hij nog een keertje met Contador voorop zitten, dan zie ik hem de rit wel gegund krijgen. Hij heeft vandaag veel werk verzet voor Contador, en Contador gunde hem ook de bergpunten en de 2e plek...
26-05-2015 17:19
Wát een Giro. Spanning, intrige, bovenmenselijke inspanningen, Kruijswijk die zich goed toont. M.i. Contador degene die de sterkste in koers is.
26-05-2015 17:19
Landa valt niks te verwijten. Natuurlijk gaat hij niet rijden met Aru achter zich.

Het is interessant te zien hoe Kruijswijk zich nu blijft ontwikkelen. Heeft hij zo'n grote terugval gehad de afgelopen jaren door fysiek ongemak, of stijgt hij deze ronde boven zichzelf uit? De tijd zal het leren.
26-05-2015 17:19
Als kruiswijk die 8 min niet was verloren stond hij nu tweede.
26-05-2015 17:19
@sven241

Helemaal, mee eens voortaan moet zijn doel altijd top-5 zijn (in een soort gelijk deelnemersveld). Zelfs als Uran en Porte meedoen, want dat is het niveau waar Kruijswijk moet nastreven en zelfs af en toe voorbij streeft!

Volgend jaar moet Kruissie minstens 2 hele goede knechten krijgen en 2 goed knechten en de rest voor een sprinter. Denk hierbij aan renners als Goos, Ten Dam en versterkingen.
26-05-2015 17:20
Leuk interview met Kruijswijk! Contador noemde hem de sterkste in koers volgens de vraagsteller.
26-05-2015 17:20
Als Kruijswijk niet zoveel tijd had verloren in de eerste week dan had hij echt een goed klassement gereden HUP KRUIIJSWIJK!!!!!
26-05-2015 17:20
@Sven
Zullen we maar zeggen dat het Seizoen pas is begonnen sinds de overwinning van Hofland :p
26-05-2015 17:20
[quote]MaukeBollema2 - 26 mei 2015 om 17:15
Mooi hoe een aantal mensen gisteren geprikkeld reageerden[/quote]
Sterker nog, je zou de reacties eens terug moeten lezen van na de etappe waarin Kruijswijk 8 minuten verspeelde :p

En verder ben ik benieuwd naar wat Kemna gezien heeft vandaag. Kan WF daar misschien een terugkerend item van maken?
26-05-2015 17:20
Hahahah jemig als kruiswijk die 8 minuten niet had verloren had die toch ook niet aangevallen, eerst ff nadenken voor dat je reageert gr rik
26-05-2015 17:21
Ben vandaag ook wel een beetje fan van Contador geworden. Niet alleen hoe hij met Kruijswijk omging, maar ook dat hij niet afgeeft op Astana nadat ze gingen rijden toen hij lek reed, en dat hij emotioneel werd toen hij het had over zijn ploeggenoten die hem geholpen hebben. Klasse!
26-05-2015 17:21
Zelfs het intervieuw gaat de rooie diesel erg goed af.
Geweldig genoten, helaas slechts de laatste 20km gezien.
26-05-2015 17:21
Wat ongelovelijk zonde nu van die eerste week! hij had hier gewoon podium kunnen rijden! nu hopen dat die de top 5 nog binnen weet te dringen wat ook al een briljante prestatie zou zijn!
26-05-2015 17:22
Weet iemand wat de tijdslimiet vandaag is en hoeveel rijders er al binnen zijn? Er zou nog wel eens een generaal pardon aan kunnen komen.
26-05-2015 17:22
indrukwekkend mooie koers gezien vooral
26-05-2015 17:22
Er gaat een groot deel buiten tijd komen. Benieuwt wat ze gaan doen bij de organisatie.
1 3 4 5 6 7 11

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine