Fem van Empel wint goud op WK veldrijden voor beloften vrouwen
Fem van Empel is in Oostende wereldkampioene veldrijden bij de beloften vrouwen geworden. Het 18-jarige toptalente maakte in de slotronde het verschil tijdens de passage over het strand. Het zilver was voor landgenote Aniek van Alphen. De Hongaarse Kata Blanka Vas veroverde het brons.
Na de eerste passage over het strand reed Inge van der Heijden weg uit een kopgroep van vijf. Ze kreeg Fem van Empel, Aniek van Alphen en Kata Blanka Vas achter zich aan. Anna Kay kon dat tempo niet meteen volgen en was op achtervolgen aangewezen. Vooraan hield Van der Heijden haar voorsprong op het achtervolgende drietal vast; bij het ingaan van de derde ronde was het verschil vijftien seconden.

Van Empel (links) en Van der Heijden (rechts) – foto: Cor Vos
Op dat moment waren de beloftes halfweg koers. In de achtergrond bepaalde de Hongaarse Vas het tempo. De winnares van de Wereldbeker voor U23-rensters wist zo in de derde ronde het gat te dichten met Van der Heijden, die haar inspanning niet door kon trekken. Een kopgroep van vier rensters ging daardoor de laatste ronde in: Van Empel, Van Alphen, Vas en Van der Heijden vonden elkaar.
In de loopstrook van de kustlijn naar de boulevard leek Van Empel een gat te slaan. Alleen Van Alphen kon haar enigszins volgen, maar na de grote brug had Van Empel het verschil nog groter gemaakt. Vas haakte definitief af op de technische stroken over het gras en zag uiteindelijk Van Empel het goud winnen, vlak voor Van Alphen.
Eerder deze week plaatsten wij een uitgebreid interview met Fem van Empel. Maak kennis met de nog maar 18-jarige, kersverse wereldkampioene.
WK veldrijden 2021 in Oostende
Uitslag beloften vrouwen
Fem van Empel in 36m59s
Aniek van Alphen op 3s
Kata Blanka Vas op 9s
4. Inge van der Heijden op 27s
5. Francesca Baroni op 54s
6. Puck Pieterse op 56s
7. Manon Bakker op 1m04s
8. Anna Kay op 1m10s
9. Marthe Truyen op 1m53s
10. Marion Norbert Riberolle op 2m11s
Maar ook: Blankatje, Blankatje, Blankatje, wat doe je nu?!?
Inge gedurfd begonnen maar te weinig inhoud en Bakker bewijst de wet van dit WK dat als je je start mist terugkomen onmogelijk is.
Wat Vas aan het doen was op het strand snap ik niet, na een ronde heb je toch wel gezien dat de lijn die je in gedachten had niet ideaal is?
Wellicht als ze wel schuin zou af hebben gesneden dat ze dan nog veel meer tijd had verloren.
Doet me meteen weer denken aan hoe haar oom Ad van Empel (Empella) bijna een halve eeuw geleden een paar speciale frames construeerde voor Rein.
Die fiets van Rein Groenendaal indertijd was een experiment. De zitbuis was niet een buis maar twee dunne buizen vanaf de trapas tot circa 20 cm onder de horizontale buis. Daardoor kon de achtertrein korter omdat het achter wiel tussen die twee dunne buizen verder naar voren kon. Om te proberen op die manier meer grip te hebben in het veldrijden.
Ze hadden af moeten stoppen en eventueel om beurten vanuit het hol van Vas moeten demareren. Van Empel en Van Alphen zijn dus geen teamplayers maar individualisten.
Onbegrijpelijke tactiek die gelukkig goed uitpakte maar voor hetzelfde geld was Vas er met de titel vandoor gegaan.
Maar ik ben het oneens met je. Het zijn al sinds mensenheugenis de ongeschreven regels dat je geen lid van een ander team terugbrengt naar de kop van de koers waar een ploeggenoot rijdt. Zelfs Erwin Vervecken en Mario de Clerq respecteerde dat.
In de voorbeelden van Vervecken en DeClerq die je aanhaalt gaat over de profs en niet over een jongerencategorie. Dat die dat respecteerden komt niet uit het principe van voor de gelegenheid hetzelfde truitje maar omdat de een de ander daar goed voor heeft betaald. Om daar goede afspraken vooraf over te maken is de enige serieuze taak van een bondscoach. Vooral ook bij WK's op de weg.