Drie wielrenners en vier wielrensters maken kans op nominatie Sportgala 2017
Foto LaPresse - Gian Mattia D'Alberto
zondag 26 november 2017 om 18:29

Drie wielrenners en vier wielrensters maken kans op nominatie Sportgala 2017

Drie wielrenners en vier wielrensters worden mogelijk genomineerd voor de titel Sportman en Sportvrouw van het Jaar. Bij de mannen behoren Bauke Mollema, Tom Dumoulin en Dylan Groenewegen tot de laatste elf mannelijke sporters. Anna van der Breggen, Annemiek van Vleuten, Kirsten Wild en Chantal Blaak behoren tot de tien vrouwen.

Dat heeft sportkoepel NOC*NSF bekendgemaakt. Genoemde namen staan op een zogenaamde shortlist. “Hieruit kiest de vakjury de nominaties, die op 3 december bekend worden gemaakt”, valt te lezen.

Sportman van het Jaar
Tom Dumoulin mag als eerste Nederlandse winnaar van de Giro d’Italia en het wereldkampioenschap tijdrijdenals grootste kanshebber gezien worden vanuit het wielrennen. Ook Bauke Mollema en Dylan Groenewegen, die allebei een rit wonnen in de Tour de France, staan op de shortlist.

De andere kanshebbers op een nominatie zijn Max Verstappen (Formule 1), Michael van Gerwen (darts), Kenley Jansen (honkbal), Sjinkie Knegt (shorttrack), Sven Kramer, Kjeld Nuis, Jan Smeekens (allen schaatsen) en Ferry Weertman (openwaterzwemmen).

Sportvrouw van het Jaar
Bij de vrouwen zijn nog tien namen over op de shortlist. Anna van der Breggen won de Amstel Gold Race, de Waalse Pijl en Luik-Bastenaken-Luik, was de beste in de Giro Rosa en pakte zilver op het WK tijdrijden in Bergen. Daar zag ze Annemiek van Vleuten overtuigend goud pakken. Voor Van Vleuten was dat de kroon op een sterk seizoen, waarin ze onder meer Nederlands kampioene tijdrijden werd en op superieure wijze La Course won. Chantal Blaak won dit jaar twee eendagswedstrijden: het Nederlands kampioenschap op de weg en het wereldkampioenschap op de weg.

Kirsten Wild maakt kans op basis van haar uitslagen op de baan. Ze pakte twee medailles op het wereldkampioenschap in april en wist op het EK in oktober drie plakken te winnen, waaronder een gouden op de Afvalkoers.

De andere kanshebsters op een nominatie zijn zeilster Marit Bouwmeester, handbalster Nycke Groot, zwemster Ranomi Kromowidjojo, voetbalster Lieke Martens, atlete Dafne Schippers en schaatsster Ireen Wüst.

Paralympisch sporter, Ploeg en Coach van het Jaar
Bij de categorie paralympiërs maken ook enkele wielersporters kans. Daniel Abraham Gebru, Carmen Koedood, Jetze Plat en Tim de Vries staan op de shortlist. De Nederlandse teamsprinters op de baan behoren tot de kanshebbers op de titel Sportploeg van het Jaar. In de categorie Coach van het Jaar valt Eelke van der Wal (para-wielrennen) mogelijk in de prijzen.

Op de dag van het Sportgala stemmen de uitgenodigde sporters op de beste sporters en de uitgenodigde coaches op de genomineerde coaches. “De stemmen van de sporters of coaches tellen voor 50 procent mee in de uitslag, de stemmen van de vakjuryleden staan voor de overige 50 procent”, aldus NOC*NSF. Het Sportgala 2017 vindt op 19 december plaats.


[poll id=”640″]

[poll id=”639″]

In de RIDE Magazine Zomergids 2025 (€12,50) lees je een interview met Tom Dumoulin over zijn band met het gravelen. Nu hij gestopt is als prof, doet hij veel andere dingen. In 2025 gaat hij voor het eerst Unbound Gravel rijden en wij gingen op pad met Dumoulin en Adne Koster om te praten over hun liefde voor de fiets, de koers, en hun voorbereiding op Unbound. Pre-order jouw exemplaar van het zomernummer 2025 van RIDE Magazine hier!!
RIDE Magazine
89 Reacties
26-11-2017 22:48
Ik hoop Dumoulin maar ik vrees dat Verstappen het ook kan worden hoor.

Mathieu van der Poel wordt niet genoemd nee. Wellicht door de beperkte concurrentie in het veldrijden (alleen een paar Belgen) en daarom internationaal een sport met weinig allure.
26-11-2017 23:05
Verstappen zal de komende jaren wel jaarlijks op deze nominatie kunnen rekenen, is volgens mij zo'n beetje de grote nieuwe Nederlandse sportheld aan het worden. alles wat Max doet en zegt is hosanna en geweldig. Ook is er zelfs een programma(bij Ziggo, Jack van Gelder en Frank Everblij zijn zowat verkikkert op em)speciaal over Max. Ik nog niet meegemaakt dat er voor een andere Nederlandse sport(st)er een heel programma word uitgezonden.
26-11-2017 23:05
Max verstappen was vorig jaar al disqutabel, en vooral omdat zo veel van de motor en het kapitaal afhangt vindt Ik formule 1 racen niet te beoordelen als echte sport, er is absolutely klasse voor nodig, Maar er ik ben er eigenlijk Meer in geinteresseerd om ze allemaal in dezelfde kart te zetten. juist daarom moet de prestatie van uitzonderlijke klasse zijn om altletische sporten te overtreffen. Vorig jaar Met de olympisch spelen was dat ook al schandalig, en als hij nu weer boven aan eindigt zet de organisatie zich weer te Kijk. Zoals sommige Het al schrijven, pas als hij Verstappen Het klassement wint levert hij een prestatie gelijk aan Het winnen van de tour. (Eigenlijk zelf beter, Maar minpunten wegens een motor.) Het ‘elitaire’ gehalte van F1 helpt niet, en dan bedoelingen Ik niet dat Golf daarom gedwiskwalificeert moet worden, maar meer de investering in geld en goodwill van derden om de top te bereiken.
27-11-2017 00:51
Geen Mathieu van der Poel, maar wel een pijltjesgooier op de lijst, dan kun je deze verkiezing al niet meer serieus nemen.
27-11-2017 07:15
Als deze pijltjesgooier wereldkampioen is, daarnaast 14 toernooien heeft gewonnen en zijn sport domineert dan lijkt een nominatie (mij) niet zo vreemd..
27-11-2017 07:25
v Gerwen verdient deze nominatie zeker, de mensen die hem hier belachelijk maken, waarom? Darten is allang niet meer het kroegspelletje van 20/25 jaar geleden. Op fysiek vlak is het misschien niet de meest interessante sport, maar op mentale vlak zeker wel.

Neemt niet weg dat Dumoulin de prijs hoort te pakken. Alhoewel het vergelijken tussen de sporten erg lastig is. Iets met appels en peren.
27-11-2017 08:10
Een sport waar motoren het echte werk moeten doen en je zelf alleen een uur lang goed moet sturen, gas geven en remmen, verdient het niet om vergeleken te worden met de prestaties in de wielersport. Dit geldt ook voor pijltjesgooien, golfen, kaartspelen, zo als bridgen en andere oude van dagen sporten. Als toppers uit de cafesport of gemotoriseerde sporten hoger ingeschat worden in de nominaties dan toppers uit de wielersport, dan doet dat afbreuk aan deze verkiezing. Daarom alleen al verdient Mathieu van der Poel een paats op deze lijst ver boven een pijltjesgooier.
27-11-2017 08:30
Op zich had een Jeffrey Herlings ook wel genomineerd mogen worden
27-11-2017 08:39
lol van Gerwen!
het zou toch al te grappig zijn als er iemand sporter van het jaar wordt met een BMI die zich al lichtelijk in de gevarenzone bevindt.
27-11-2017 08:44
Mensen die denken dat Formule 1 alleen om de motor draait en verder gewoon rondjes rijden is, verdienen het niet om een mening op zo'n forum te kunnen posten.
27-11-2017 09:16
Om eerlijk te zeggen wat stelt
het autoracen voor.
Zolang niet iedereen ongeveer
dezelfde motoren heeft is het
verschil te groot.
Kijk naar de race.in.Abu Dabi,
een.afschuwelijke wedstrijd om
naar te kijken.
Als ik dan de uitspraak van
Max achteraf hoor van, ik was
bijna in slaap gevallen , dat
zegt genoeg over deze race.
Ik zeg niet dat.Max geen goeie
coureur is, maar zonder goeie
auto zal hij nooit wrreldkampioen worden
Daarom mag voor mij.Tom
Dumoulin sportman van het jaar worden, want die heeft het
met zijn.eigen "motor" gedaan.
27-11-2017 09:26
@LyndaLid eens. Lastig zo'n verkiezing. Er zullen ongetwijfeld een heleboel dart en F1 fans vinden dat wielerrenners niet genomineerd mogen worden omdat er twijfels bij de prestaties gezet kan worden. (doping)
27-11-2017 09:37
Ben groot wieler en F1 fan maar als je de Giro wint en het WK tijdrijden dan verdien je deze prijs meer dan de anderen. Verder wel met Verstappen eens.. Domme verkiezingen slaan nergens op. Ieder doet zijn eigen ding voor zijn eigen sport, is niet te vergelijken.
27-11-2017 09:46
Belachelijke prijs ook om te winnen. Mensen uit totaal verschillende disciplines vergelijken. Je kunt niet zeggen dat de een beter is dan de ander. Dus het draait dan ook om populariteit. En populariteit zegt mij persoonlijk niks. De meeste mensen luisteren liever naar Ed Sheeran dan naar Leonard Cohen.
27-11-2017 09:48
Die pijltjesgooier verdient de nominatie meer dan driekwart van de anderen. Is zelfs door de BBC genomineerd voor buitenlands sporter van het jaar. Goed, als je een beperkt prehistorisch beeld hebt van wat een "sporter" moet zijn, dan snap ik de kritiek wel, maar hij domineert een sport die veel meer mensen beoefenen en die veel populairder is met een kwaliteit en consistentie die nog nooit eerder is voorgekomen (en dat in een sport waar de technologische ontwikkeling eigenlijk stil ligt). Stel dat Anish Giri wereldkampioen schaken wordt- ook gelijk uitsluiten ten opzichte van mensen die fysiek veel trainen, maar een marginale sport beoefenen? Kuch, Zonderland, Weertman, Smeekens. Kuch, kuch.

Wat betreft de Formule 1: de rondetijden die ze rijden draaien voor 80 tot 90 procent om de auto: dat zie je ook terug in hoe het teambudget wordt besteed. De rijder onderscheidt zich door knappe inhaalacties, nét even sneller kunnen rijden dan de meeste anderen in dezelfde wagen, goede feedback kunnen geven aan het team, en goed bandenmanagement. Max is in alles een supertalent maar je ziet: ferrari en mercedes hadden een betere wagen en als de dirty air range dan ook nog eens vergroot is tot 2 seconden wat inhalen met een zwakke motor schier onmogelijk maakt, dan zegt het niet zoveel dat Max zesde eindigt. Heeft de eerste helft vh seizoen ook steeds motorproblemen gehad: dat is niet zijn schuld. Maar voor deze prijs vind ik ook dat hij wereldkampioen moet worden. Of in ieder geval zó goed zijn dat hij week na week boven de rest lijkt uit te stijgen en méér uit zijn auto haalt dan alle anderen. Dat was dit jaar toch echt nog niet zo.

De prestaties van Dumoulin zijn toch bijzonder genoeg om hem aan hem te geven, dus het maakt niet uit. Bij de vrouwen ga ik voor Martens: Schippers is alleen maar langzamer geworden sinds 2015 en komt daarover altijd onsympathiek over in interviews. Had geen goud gepakt als Thompson niet last-minute geblesseerd raakte en liep eigenlijk twee slechte tijden op de 100 en 200, zelfs voor haar doen. De rest vh seizoen was nog slechter.
27-11-2017 09:57
Natuurlijk moet Dumoulain dit jaar winnen, al vind ik dat Sven Kramer hem ook wel verdiend. Wat hij al zolang presteert is ongelofelijk, al zijn de meeste concurrenten Nederlanders. Ook VDP had er zeker bij moeten staan. Niet alleen door het veldrijden, maar juist door zijn geweldige combi van top mtb en ook op de weg, wat wel heel internationale sporten zijn.
27-11-2017 10:00
Wat een onwetendheid m.b.t. F1 hier zeg. Het is een verschrikkelijk zware sport waar je intens fit voor moet zijn. En nee, dat is geen reden om de prijs naar Max te laten gaan, daarvoor zijn de prestaties (vooralsnog) te mager (doch heel knap). Tom moet het gewoon worden, geen discussie.

Overigens mogen er ook een flink aantal vraagtekens bij de nominaties van die schaatsers geplaatst worden. Echt veel concurrentie is er niet, enkele uitzonderingen daargelaten. Typisch voor NL tho, zal de NOS wel achterzitten. De 24/7 schaatszender... blijft lachwekkend dat ze alleen de giro in het weekend gingen uitzenden en dan de uitzending beginnen met de mededeling dat ze "er uiteraard weer bijzijn". Wat een joke (over het commentaar nog maar te zwijgen), gelukkig hebben we sporza.
27-11-2017 10:01
Mensen die de nominatie van Van Gerwen gaan verdedigen hahahaha.
27-11-2017 10:11
@Stenalic Vertel mij eens haarfijn waarom een v Gerwen niet genomineerd zou mogen worden i.p.v. een inhoudsloze reactie te plaatsen...
27-11-2017 10:32
Zie het al voor me, de wereldkampioen vogelpik, sportman van het jaar in Nederland, ah mai!
27-11-2017 10:35
Darten is geen topsport, lijkt me evident. Dan kunnen we ook pokeraars gaan nomineren of schrijvers vanwege het mentale aspect. Zo kunnen we vanalles gaan goedpraten, kom op zeg.
27-11-2017 10:37
Formule 1 geen sport vinden omdat de motor belangrijk is, is voor mij hetzelfde als wielrennen geen sport vinden omdat talent zo belangrijk is. Of omdat teams en knechten een grote rol spelen.

In beide gevallen komen er gigantische opofferingen bij kijken, en vraagt het enorm veel van je lichaam. Fysiek in beide gevallen, mentaal misschien nog wel meer in de formule 1.

Waar darten dan dus afvalt voor mij, is het feit dat die fysieke opofferingen er duidelijk niet zijn. Het feit dat het door veel mensen gedaan wordt zegt mij echt helemaal niets. Er klaverjassen ook veel mensen, er spelen ook veel mensen Rummikub of Risk. Is dat de bepalende factor of iets een "echte" sport is? Dacht het niet.
27-11-2017 10:38
@Stenalic lekker kortzichtig, sporten is meer dan alleen een fysieke prestatie leveren.
27-11-2017 10:41
Waarom elk jaar die schaatsers worden genomineerd voor iets folkloristisch waar behalve in Nederland op heel de wereld niemand naar kijkt en voor de wereld onbekende namen zijn blijft voor mij een raadsel
27-11-2017 10:47
Zeg ik dan dat sport alleen een fysieke prestatie is of moet zijn? Beetje beter lezen Edjahh. Bovenden heb ik van jouw kant nog niets kunnen ontdekken wat enigszins op een argument zou kunnen lijken.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine