Demi Vollering verslaat Anna van der Breggen na beklijvende tweestrijd in Strade Bianche
foto: Cor Vos
zaterdag 8 maart 2025 om 13:41

Demi Vollering verslaat Anna van der Breggen na beklijvende tweestrijd in Strade Bianche

Demi Vollering heeft een gedenkwaardige editie van Strade Bianche op haar naam geschreven. De renster van FDJ-SUEZ vocht op weg naar Siena een duel uit op het scherpst van de snede met Anna van der Breggen, een tweestrijd die pas in de laatste steile kilometer werd beslist. Pauline Ferrand-Prévot kwam op grote achterstand als derde over de finish.

Omstreeks 10 uur vertrok het damespeloton voor hun wedstrijd over 136 kilometer. Vroeg in de koers waren het Franziska Brausse (Ceratizit) en Virgina Bortoli (Top Girls Fassa Bortolo) die een kleine voorsprong grepen. Dat was van korte duur, want Brausse kwam ten val en bij aanvang van de tweede grindstrook had het peloton de vlucht alweer bijgehaald.

Nederlanders laten zich zien
Dat bleek lange tijd het thema van de koers, want demarrage na demarrage volgde. Onder meer Marielle Meijering (Movistar) deed een solo-poging, terwijl later ook Eva van Agt (Visma | Lease a Bike) probeerde weg te rijden. Van Agt kreeg nog even gezelschap van Mischa Bredewold (SD Worx-Protime) maar niemand kreeg daadwerkelijk de zegen van het peloton om een voorsprong te pakken.

Halfweg de koers zat het tempo er daardoor goed in en reden de vrouwen sneller dan het snelste schema wat de organisatie had voorzien. Dat betekende ook dat het peloton flink uitgedund was, want met nog vijftig kilometer te gaan bestond het peloton nog maar uit iets meer dan dertig vrouwen. In een bocht viel vervolgens nog een favoriet uit, want Katarzyna Niewiadoma kwam lelijk ten val, waarna de Poolse kopvrouw van Canyon-SRAM even bleef liggen en haar weg ook niet meer zou vervolgen.

Stofhappen op weg naar Siena – foto: Cor Vos

Sterke kopgroep slaat veelbelovende bres
Ondertussen bleven de Nederlandse vrouwen de koers sieren, want het was Femke Gerritse (SD Worx-Protime) die vervolgens een voorsprong van een tiental seconden greep. Zij werd na een paar kilometer gegrepen, maar reed vervolgens weer weg met een zestal concurrenten. Enkele bekende namen besloten de finale niet af te wachten, maar juist te anticiperen.

Kimberley Le Court Pienaar (AG Insurance-Soudal), Évita Muzic (FDJ-SUEZ), Yara Kastelijn (Fenix-Deceuninck), Mavi García (Liv AlUla Jayco), Pauline Ferrand-Prévot (Visma | Lease a Bike), Marte Berg Edseth (Uno-X Mobility) en Gerritse vormden het eerste groepje wat een serieuze voorsprong kreeg. Bij het ingaan van de laatste dertig kilometer, was het verschil al opgelopen tot meer dan een minuut.

Spektakel op voorlaatste gravelstrook
In de achtervolgende groep stonden favorieten als Vollering, Van der Breggen en Elisa Longo Borghini voor een helse taak om dit verschil nog te overbruggen, met nog 25 kilometer en drie gravelstroken voor de boeg. Op de ruim drie kilometer lange strook van Montechiari gebeurde er weinig, al kwam Longo Borghini – toch een van de kandidaten voor de zege – vlak na deze strook wel de vrouw met de hamer tegen.

foto: Cor Vos

De zeven koplopers reden intussen in gestrekte draf naar de voorlaatste gravelhindernis, de Strade di Colle Pinzuto. Op deze onverharde helling – met percentages tot ruim boven de 10% – werd het kaf van het koren gescheiden. In de kopgroep moest de moegestreden Gerritse de rol lossen, maar ook in de achtervolgende groep was het inmiddels alle hens aan dek. Onder aanvoering van Juliette Labous werd de groep stevig gedecimeerd.

Hergroepering, lepe Van der Breggen opent
Dit bleek de aanzet tot een versnelling van haar kopvrouw Vollering, maar dit zette weinig zoden aan de dijk. Dit was voor Labous het sein om het tempo weer de hoogte in te jagen. De Frans kampioene wist met een flinke kopbeurt de oversteek te maken naar de kopgroep, met in haar wiel Vollering, Van der Breggen, Pieterse, Niamh Fisher-Black en Noemi Ruëgg. Deze renners kwamen zo weer terug in koers en hadden plots weer uitzicht op de zege.

Van der Breggen, die zich tot dan toe redelijk afzijdig had gehouden, besloot in aanloop naar Le Tolfe – haast op kousenvoeten – weg te sluipen uit de voorste groep. De renster van SD Worx-Protime begon zo met een kleine voorsprong aan de steilste passages van Le Tolfe, maar was zeker niet van plan om te wachten. Vollering zag het gevaar en slaagde er als enige in om weer naar het achterwiel van haar landgenote te rijden.

Van der Breggen trekt door op Le Tolfe – foto: Cor Vos

Beklijvend duel tussen Vollering en Van der Breggen
Dit bleek de voorbode voor een finale om duimen en vingers af te likken, tussen de twee vrouwen die op voorhand werden gezien als de grote favorieten. Vollering en Van der Breggen vonden elkaar al snel na Le Tolfe en reden een alsmaar grotere voorsprong bijeen. De achtervolgsters leken geklopt: met nog zeven kilometer te gaan, was het verschil al opgelopen richting de driekwart minuut. De winnaar zat dus vooraan, maar wie zou er aan het langste eind trekken?

De beslissing moest dus vallen op de steile Via Santa Caterina naar het Piazza del Campo. Van der Breggen gooide als eerste de knuppel in het hoenderhok. Vollering gaf geen krimp, wachtte geduldig op haar moment en ging vervolgens zelf op de pedalen staan. Dit bleek de versnelling te veel voor Van der Breggen. Vollering wist haar taaie rivale uit het wiel te kletsen en mocht vervolgens – voor de tweede keer in haar carrière – het zegegebaar maken in de Strade Bianche.

Van der Breggen moest in de slotkilometer dus haar meerdere erkennen in Vollering, maar wist een sterke race wel te bekronen met een eerste WorldTour-podium sinds haar terugkeer. Vervolgens was het een tijdje wachten op de binnenkomst van de eerste achtervolgsters. Pauline Ferrand-Prévot bleek the best of the rest en reed zo naar een knappe derde plaats.

Vollering knalt weg bij Van der Breggen – foto: Cor Vos

Shirt for ODRC EENDAG

(Advertorial)

Demi Vollering en Polestar bundelen de krachten. Als topsporter staat Demi voor focus, balans en duurzame prestaties, net als Polestar. Samen laten ze zien dat performance en verantwoordelijkheid perfect samenkomen. Schrijf je in en ontvang persoonlijke berichten van Demi en een tot nu toe onverteld verhaal. Over haar weg naar de top, haar keuzes buiten de koers en haar visie op vooruitgang die verder gaat dan snelheid alleen. Ook deelt ze waarom de Polestar 3 haar inspireert in vorm, functie en filosofie.
RIDE Magazine
45 Reacties
08-03-2025 13:49
Leuke rit! Soms ben ik blij dat Demi geen tactisch wonder is. Heb t idee dat als ze eerder aan gaat ze veel makkelijker wint.

En voor de mensen die zeggen. Word weer huilen. Laat dit meisje lekker haar zelf zijn.
    08-03-2025 17:03
    Geen idee hoe je makkelijker zou kunnen winnen dan dit. Tactisch gewoon keurig uitgespeeld door FDJ.
    09-03-2025 22:19
    Vandaag een mooie subtiele reactie die je zowel onschuldig als fantastisch villein kunt opvatten. Echt veel terug gewonnen met zowel haar koersgedrag als haar reactie op vdb vandaag
08-03-2025 13:47
Vollering is een topper! Wordt teveel negatief benaderd. Bij sporza was het wel weer eens duidelijk wie zei liever hadden zien winnen…
    08-03-2025 14:00
    Euhm dat vond ik niet duidelijk nee. Het verhaal ploegleider - beschermeling werd wat uitgemolken, maar dat verandert niet naargelang wie wint.
08-03-2025 13:52
Demi mét een team is niet te houden.
    09-03-2025 22:20
    Ja scheelt aanzienlijk dat ze nu niet door haar knechten en ploegleiders het liefst gelyncht wordt
08-03-2025 14:09
Je ziet meteen het verschil als een ploeg wel vol voor Vollering rijdt. Vorig jaar had ze deze koers nooit gewonnen, nu wint ze vrij gemakkelijk.
08-03-2025 20:19
Vollering heeft dit seizoen al meer steun van haar ploeggenoten gehad dan in heel 2024 van SDW
    09-03-2025 22:33
    Inderdaad vooral absurd dat sd workx, toch een vrij kleine ploeg, relaties in de leidinggevende staf accepteert. Juist doordat ze ook nog vollering in de pers schoffeerde en haar trainer haar concurrent zou worden, is de relatie extra erg en kon ze niemand meer vertrouwen. Amateurisme eerste klas van sd workx
08-03-2025 14:02
Labouse ijzersterk! En volledig toegewijd. Dat zal Demi goed doen.
    08-03-2025 14:13
    Labous MVP vandaag. Rijdt eigen houtje 1:30min dicht, doet daarna 2x een leadout en finisht bijna nog op podium.
    08-03-2025 14:25
    Labous was bij haar vorige ploeg al goed. Ik denk dat ze nu met betere renners omzich heen een nog hogere niveau kan halen.
08-03-2025 13:50
Wat een knalprestatie van de comeback-rensters Van der Breggen en Ferrand-Prévot !!!
    08-03-2025 15:18
    Beide sterk gereden! Nu al beter dan de meeste anderen. Maar klasse verlies je niet.
08-03-2025 13:53
Mooie wedstrijd met de voorspelde en verdiende winnaar! Vooral de andere twee op het podium maakten het extra interessant. Goed ploegenspel ook onderweg, met FDJ, SD Worx, Fenix en UAE die allemaal hun rol hebben gespeeld/proberen te spelen. Spijtig wel dat Niewiadoma gevallen is en andere favoriete Longo Borghini een slechte dag had.
08-03-2025 14:17
Hoe goed zou van breggen nu zijn als ze gewoon blijven koersen i.p.v. 3 jaar stoppen met koersen. Van breggen wordt dit seizoen echt de uitdager van vollering.
Ik blijf er wel bij dat sd beter voor vollering en wiebes kon gaan dan kopecky en van breggen. Ik vindt kopecky heel erg tegenvallen dit jaar. Terwijl Demi al aardig in vorm is dit jaar. Verandering van ploeg heeft haar goed gedaan.
    08-03-2025 14:32
    Geeft aan hoe laag het niveau van het vrouwenwielrennen is... toch beschamend dat Van der Breggen nu al meedoet om de winst? Ik vind 't echt een aanfluiting...
    08-03-2025 14:46
    @Perico1917:
    Je hebt het hier natuurlijk niet over de eerste de beste, maar over een toptalent. Een toptalent dat zich misschien in de vorige actieve periode niet zo 'uit elkaar heeft getrokken' als bijvoorbeeld Van Vleuten, maar wel rustig door is blijven trainen in de jaren dat ze niet koerste.
    08-03-2025 15:21
    @Cayolle: een vrouw met veel talent? Zeker weten! Maar ook een vrouw van 34!!! jaar die al jaren niet in wedstrijd heeft gekoerst... En dan meedoen om de winst, vind ik veelzeggend over t niveau; zeer laag. En vrouwenwielrennen wordt daarmee overhyped.... Zakelijk bekijken!
    08-03-2025 15:35
    @Perico: om je belachelijke argument even te chargeren: het mannenwielrennen, dat is pas een aanfluiting. Vorig jaar staan twee mannen op het podium van de TdF die maanden uit roulatie waren. Daar staan dus gewoon twee half gehandicapten op het podium van de grootste wielerwedstrijd ter wereld. Dat is pas een niveautje.
    08-03-2025 16:59
    @Duif: ga jij nou 2 mannen die een paar maanden eruit lagen (Vingegaard erg geblesseerd OK), maar wel in prime qua leeftijd vergelijken met een, nogmaals, 34 jarige die JAREN eruit was? En dat noem jij geen belachelijk argument? Dan kijk jij lekker naar top vrouwensport... ik houd het bij de mannen... Ieder zijn voorkeur!
    08-03-2025 17:15
    @Perico1917
    Van der Breggen is dit al meer dan anderhalf jaar aan het voorbereiden. Stam en co hebben waarschijnlijk ergens tijdens het seizoen 2023 al besloten dat ze Kopecky en Vollering niet beiden konden behouden en dat ze Van der Breggen zouden gaan uitspelen als opvolger van die laatste.

    Zal dus misschien anderhalf jaar niet serieus getraind hebben, na in 2021 de Giro nog te hebben gewonnen. Wat betreft leeftijd: zie Valverde. Die overigens ook anderhalf jaar aan de kant stond door zijn schorsing en vervolgens als dikke dertiger nog volop wist te winnen.
    08-03-2025 17:17
    Kopecky heeft nog niks gereden. Heb jij een glazen bol?
    08-03-2025 19:00
    @Oblomov: ja dat is waar, thanks... Al moet ik wel bekennen, dat ik Valvarde nooit helemaal meer vertrouwd heb (niet eerlijk misschien van mij hoor). Maar wat je vandaag zag, was dat Van der Breggen gewoon bij de top2 vd wereld behoort... en dat zegt, volgens mij, ook echt wat over t algehele niveau van het damesfietsen. TENZIJ dit een eenmalige uitschieter was uiteraard (maar denk t niet)...
    09-03-2025 22:28
    Vdb is al driekwart jaar bezig met comeback en doet al jaren weer mee op wt niveau met trainingen. Dus ze komt niet bepaald uit het niets. Laatste jaar voor ze stopte was ze trouwens nergens. Met nationale team lukte het geen enkele leer om kopvrouw van vleuten enigszins te helpen. Voor de ploeg was ze gek genoeg wel soms van waarde voor vollering, maar ook lang niet altijd, zelfs niet altijd de laatste knecht. Dus dat stoppen was toen echt wel nodig.
    09-03-2025 22:30
    En ja er waren veel mensen die valverde niet meer vertrouwde na 2006 met de bloedzak van zijn hond. Gek genoeg vertrouwde veel van diezelfde mensen de raboploeg dan weer wel, ook voor de grote schoonmaak, die diezelfde jaren minstens even erg was.
08-03-2025 14:50
Topper Demi Vollering, geweldig
08-03-2025 17:16
Zo dan.... wordt Van der Breggen hier even gedeclasseerd zeg.

Had nooit meer op de fiets moeten stappen. Het verschil in power berg op is dag en nacht.

Mooi dat Demi op sprotieve wijze haar gram kan halen. Ik denk dat ze heel lekker in haar vel gaat zitten bij haar nieuwe team.
    08-03-2025 20:13
    "Nooit meer op de fiets moeten stappen"?
    Van der Breggen wordt gewoon 2e in de Strade Bianche..
    Verder een mooie en verdiende zege voor Vollering die idd prima in haar vel lijkt te zitten bij haar nieuwe ploeg.
08-03-2025 13:45
De eerste compleet voorspelbare winnaar is binnen, nu de tweede nog ...
    08-03-2025 13:49
    Dit was nog leuk en wat spannend nu kan de tv gewoon uit ..
    08-03-2025 14:09
    Eerste voorspelbare reactie is ook binnen.
    08-03-2025 14:13
    Dit was spannender dan ik van te voren dacht. Misschien wel de voorspelde winnaar, maar gelukkig niet een solo van 20+ kilometers.
08-03-2025 14:01
The student becomes the master.
08-03-2025 14:24
Poh, sjiek podium!
08-03-2025 13:57
Vollering duidelijk de sterkste en overtuigend de zege binnengehengeld. Dat ze het met z’n tweeën gingen uitmaken op de Via Santa Caterina was voorspelbaar en heel even spannend maar absoluut niet “beklijvend”.
Goede wedstrijd van PFP, al mag ze iets spaarzamer zijn.
    08-03-2025 14:08
    PFP leg zich tenminste niet neer bij de dominantie van 1 renner. Ze probeert het tenminste nog en wordt dan alsnog derde. Dat vind ik een knalprestatie! Die gaat nog groeien in dit seizoen.
    08-03-2025 14:33
    Figuurlijk niet , letterlijk wel…
08-03-2025 14:19
Anna in vergelijking met Valencia toch weer een stapje dichter bij Vollering. Als ze nog een stapje kan zetten kunnen we dit jaar echt een leuke strijd krijgen.
    08-03-2025 17:34
    Heb zelf het idee dat Van der Breggen dichterbij haar top zit dan Vollering. Het zou voor Vollering raar zijn om nu al in absolute topvorm te zijn. Alhoewel er beiden veel aan gelegen zal zijn geweest om dit seizoen sterk uit de startblokken te komen.
    08-03-2025 17:54
    @Oblomov:
    Voor beiden liggen de doelen later dit jaar en je kan ook redeneren dat VdB van verder terug moet komen. dan Vollering en dus nog grotere stappen kan maken. Als je Valencia gaat vergelijken met deze Strade Bianche lijkt VdB hier in ieder langer bij te kunnen blijven.
    Maar we gaan het zien. Ik hoop in ieder geval op een leuke gezonde strijd en ben blij dat ze het zelf ook zo beleven als ik de reacties van beiden hoor.
08-03-2025 13:46
Janken om alles en over iedereen gal spugen festival 2025.
08-03-2025 15:11
Ik kijk sportza, veel beter Hbo Max. Beter!
08-03-2025 21:25
Is beklijvend niet een beetje overdreven??

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine