Danny Nelissen ziet dat zijn bekentenis averechts werkt

foto: Marcel Koch
Danny Nelissen heeft veel kritiek gekregen op zijn dopingbekentenis. De oud-coureur vertelde afgelopen zaterdag dat hij in zijn periode bij Rabobank EPO heeft gebruikt. Maandagavond om tien uur geeft Nelissen op RTL7 in gesprek met Wilfred Genee meer uitleg over zijn bekentenis. Tegenover NUsport laat hij weten dat zijn biecht mogelijk een averechts effect heeft. Nu voormalige dopingzondaars weten dat hen veel kritiek te wachten staat bij een bekentenis, houden ze volgens Nelissen hun mond.
“Wat heb ik nou eigenlijk in godsnaam misdaan?”, vraagt Nelissen zich af. “Ik heb een sportregel gebroken, maar dat vindt men kennelijk erger dan moord. Nou ja, het wordt in ieder geval mooie tv”, zo zegt hij over het interview met Genee. De commentator van Eurosport heeft veel reacties gekregen op zijn bekentenis. “Het was een mengeling van volwassen, begripvolle reacties en zeer onbeschaafde reacties. Als mensen je kanker en zelfs de dood toewensen, kun je dat niet waarderen.”
De verslaggever van NUsport merkt op dat in de stem van Nelissen een mengeling van verdriet en boosheid te horen is. “Joh, hoe zou jij reageren als iedereen over je heen valt en op je baantje aast… Ik zou bijna het advies geven aan andere renners: hou je kop! Dat gaan ze ook doen, als ze zien wat er nu met mij gebeurt. Ik heb geen doping gebruikt toen ik wereldkampioen bij de amateurs werd, maar niemand gelooft dat nu. Als ik beken gelooft iedereen het, maar als ik ontken iets gedaan te hebben, ben ik meteen een leugenaar.”
“Dit is precies waarom de omerta zo goed werkt. Jantje moet altijd hangen. Er is verder geen enkele nuance, alleen een snel oordeel over de persoon. De media doen daar volledig aan mee door niet de juiste vragen te stellen. Maar de cultuur waarin je beter je mond kunt houden is er altijd geweest”, aldus Nelissen. “Ik wist het ook, ik wist wat er met mij ging gebeuren. Ik hoopte alleen dat mensen zo verstandig zouden zijn om het breder te trekken. Te kijken naar het probleem zelf.”
“Maar nee, er wordt alleen naar de persoon geredeneerd en die moet hangen. En de gasten die hun bek houden, die komen er mee weg”, concludeert de Nederlander. Hij stelt dat zijn geloofwaardigheid nog meer was aangetast als hij was blijven ontkennen. “En als mensen niet meer naar Eurosport willen kijken? Veel succes, dan ga je toch lekker naar Smeets luisteren, die alles wist, maar niets zei. Prima dat hij nu roept dat hij niets zei omdat hij niets kon bewijzen, maar dan moet hij met zijn vingertje naar een collega wijzen. Laat ik het zo zeggen, ik heb nooit gezwegen over de zaak-Armstrong.”