Coalitiepartijen VVD en NSC zeer kritisch over geen politiebegeleiding in wielrennen
Ter Illustratie - foto: Cor Vos
woensdag 4 december 2024 om 09:43

Coalitiepartijen VVD en NSC zeer kritisch over geen politiebegeleiding in wielrennen

De NAVO-top in juni volgend jaar in Den Haag legt een bom onder de Nederlandse wielerkalender. In aanloop naar het evenement schroeft de Nederlandse regering de beveiliging van ons land flink op. Het resultaat daarvan is dat er geen politie-inzet mogelijk is bij wielerwedstrijden. Dit heeft geleid tot de nodige kritische vragen vanuit de Tweede Kamer.

De KNWU kwam vorige week met zeer slecht nieuws met betrekking tot het Nederlandse wielrennen. Volgend jaar zal de NAVO-top plaatsvinden in het World Forum in Den Haag. De impact van deze tweedaagse top (24-25 juni) op de wielerkalender 2025 is desastreus voor de Nederlandse wielersport. Van 1 januari 2025 tot en met 31 augustus 2025 is er geen enkele capaciteit beschikbaar van motoragenten voor de begeleiding van wielerkoersen.

Het gebrek aan politiebegeleiding in de komende wielerwedstrijden werd besproken tijdens het plenaire debat ‘Begrotingsonderdeel Sport en Bewegen’. De staatssecretaris Jeugd, Preventie en Sport, Vincent Karremans, ziet de problemen waar de Nederlandse wielersport nu mee te maken krijgt. “Je ziet dat de inzet van politiemensen voor de NAVO-top bredere gevolgen heeft voor de maatschappij.”

“Ook voor wielerkoersen. Daar is een rapport over verschenen. Ik weet dat de politie in gesprek is met de KNWU om te kijken: hoe kunnen we wielerwedstrijden toch mogelijk maken, zonder garanties. Dat gesprek vindt nu plaats. Ik hoop natuurlijk dat er iets uitkomt, maar dat er een effect is voor wielerwedstrijden lijkt me evident.”

Onbestaanbaar 
Coalitiepartijen VVD en NSC zijn zeer kritisch over het gebrek aan politiebegeleiding. Daarbij wordt de Amstel Gold Race als voorbeeld aangehaald. “Praatjes vullen geen gaatjes. Ik begrijp dat er gesprekken zijn, maar dat ze pas begin januari weten of bepaalde koersen kunnen doorgaan”, aldus Jacqueline van den Hil van de VVD. “Als je een Amstel Gold Race organiseert, dat is geen wielerwedstrijd voor de buurjongetjes om de hoek. Daar moet je op tijd mee beginnen. Ik zoek of daar nog wat druk op kan worden uitgeoefend. Ik vind het anders onbestaanbaar.”

Van den Hil krijgt bijval van Ilse Saris van het NSC. “Ik begrijp best dat de NAVO-top buitengewoon veel politiecapaciteit vraagt, maar rondom wielerwedstrijden heb je specifieke agenten nodig: de motoragenten. Ik kan me niet voorstellen dat deze motoragenten nu al rondrijden. En dat er eind maart en begin april geen motoragent beschikbaar is, terwijl de NAVO-top pas eind juni zal plaatsvinden.”

“Ik blijf het een heel vreemd verhaal vinden. Ik wil de staatssecretaris dan ook oproepen om hier meer druk op uit te oefenen. Ik kan me echt niet voorstellen dat motoragenten al vanaf januari op de motor zitten om de NAVO-top te beschermen.”

Duidelijkheid
“Ik snap dat de staatssecretaris geen garanties kan geven, maar wat ik weet is dat de KNWU bezig is geweest met het opleiden van agenten”, neemt Van den Hil weer het woord. “Ik ben als geen ander voor veiligheid, maar ik vind wel dat je op een gegeven moment moet kijken wat een redelijke termijn is om antwoord te krijgen. Het klinkt nu misschien een beetje crux, maar nee is ook een antwoord.”

“Dat willen we allemaal niet horen, maar je moet dan wel man en paard noemen. Dan kunnen we namelijk ook kijken of we vanuit België en Duitsland bevoegde motards mee kunnen laten rijden. Ik snap de krapte, we zitten allemaal in schaarste, maar ik zoek een beetje naar de welwillendheid hoe we hier met elkaar kunnen uitkomen.”

Druk 
Staatssecretaris Karremans is achter de schermen druk bezig om de plooien glad te strijken. “Die druk heb ik ook al uitgeoefend. Reken maar dat ik mijn collega van justitie hierover heb opgebeld. Alleen: die kan er ook geen agenten bijprinten. Ik snap ook dat het lastig is. Ik hoop dat we er met de Amstel Gold Race goed kunnen uitkomen, maar dat moeten we afwachten. Ik deel het belang van sport en dat ik wil graag onderstrepen. Maar ik kan natuurlijk geen garanties geven.”

Karremans deed tijdens het plenaire debat wel zijn toezegging dat hij in gesprek zal gaan met de ministers van Infrastructuur en Waterstaat en Justitie over een structurele uitgave van 40.000 euro per jaar voor het dekken van de kosten van motorverkeersregelaars.

Luister hierboven naar de podcast en abonneer je via je favoriete podcastapp.
iTunes
Spotify
RSS-feed

RIDE Magazine
15 Reacties
04-12-2024 13:28
Het komt erop neer dat gedurende en rondom Navo top alle verlofaanvragen van deze agenten moeten worden ingetrokken. Dat betekent dat deze motoragenten meer verlof op moeten nemen voorafgaand aan de top. En dat is wat de dienstverlening voor koersen de rest van het jaar onmogelijk maakt. Die vinden namelijk ook vaak plaats in Weekenden.

Blijkbaar snappen journalisten deze redenering niet. De pool van bevoegde Agenten is al jaren gewoon veel te klein en dat is het echte probleem. Niet dat ze nu een Navo top moeten beveiligen.
    04-12-2024 16:21
    Ja, maar voor het journaille is tegen bepaalde partijen in de regering schoppen altijd +1.

    Zelfde verhaal als die onzin onlangs rond de BTW "verhoging" die helemaal geen verhoging was.

    Waarheidsvinding is slechts een bijzaak in de strijd om de clicks.
04-12-2024 11:31
Zoveel gezeik in een klein landje om een paar dagen wat belangrijke politici te kunnen ontvangen.
    04-12-2024 11:37
    Wat een rare, vervelende & naïeve reactie van u.
    04-12-2024 12:21
    Klaarblijkelijk is een NAVO top zo ingrijpend dat het organisatorisch de rest plat legt. En ja het is enkel prestige om het in Nederland te organiseren. Dus met de strekking eens. Weg ermee.
    04-12-2024 12:22
    @pseudo wat is hier raar of naïef aan?
    04-12-2024 23:38
    De reactie is na mijn opmerking aangepast. Er stond iets in de trend van "oprotten" en dergelijke. Hij is nu nog vooral naïef. Ik denk dat de Navo een belangrijke taak heeft in de wereldorde. Dat daarvoor samengekomen moet worden is belangrijk. De veiligheid hierbij is een ingewikkelde operatie, waar dus veel politie voor nodig is.
04-12-2024 13:23
Stoppen met voetbal , dan zijn er agenten zat en zijn er veel problemen opgelost
04-12-2024 13:55
Het is natuurlijk van de zotte dat er überhaupt politie begeleiding nodig is voor dit soort zaken, alsmede de beveiliging rondom voetbal wedstrijden, maar zeker omtrent wielrennen waar geweld een zeldzaamheid is.

Hoog tijd dat voor dit soort events met commerciële doelen ook commerciële oplossingen mogelijk zijn en dat deze niet ten koste gaan van diensten betaald uit algemene belastingen. Ik voel er niets voor om te moeten bijdragen aan de veiligheid van rellende voetbal supporters die elkaar naar het leven staan.
    04-12-2024 15:22
    De politiebegeleiding bij wielrenner heeft ermee te maken dat het op een openbare weg wordt gedaan, en die dan tijdelijk afgesloten moet zijn. Daar zorgt oa de politiebegeleiding voor dat er geen andere verkeersdeelnemers op de weg zijn.

    heeft niks met beveiliging als in het voetbal te maken
    04-12-2024 16:47
    @mocca, ja ik snap dat de wet zo in elkaar zit maar is in deze achterhaald: geef de wedstrijd een vergunning, geef wat motormuizen een diploma en training en klaar.
04-12-2024 16:28
Tja gezamelijk kreeft en kaviaar naar binnen schuiven gaat een beetje lastig via Zoom.

Compleet achterhaalde belastingverspilling om dit in 2024 nog steeds fysiek te doen.
04-12-2024 15:09
goede middag, het word weer tijd om het leger in te schakelen, politie kan taken niet aan, zoals we al zo vaak zien, helaas.
    04-12-2024 16:26
    Het leger is ook compleet uitgehold.
    06-12-2024 17:02
    @Dynamo Je bedoelt de Marechaussee ??

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine