Biniam Girmay slaat toe in openingsrit Baloise Belgium Tour, aanval Herregodts strandt in slotmeters
foto: Fotopersburo Cor Vos
woensdag 17 juni 2026 om 17:15 Volg in Google

Biniam Girmay slaat toe in openingsrit Baloise Belgium Tour, aanval Herregodts strandt in slotmeters

Niet Tim Merlier, Olav Kooij of Jasper Philipsen, maar Biniam Girmay heeft de eerste etappe van de Baloise Belgium Tour weten te winnen. De Eritreeër wist aanvaller Rune Herregodts op de valreep nog bij te halen en bleef de opkomende Tim Merlier nipt voor in Scherpenheuvel-Zichem. Girmay is ook de eerste leider in de vijfdaagse ronde.

De ronde kreeg dit jaar een sacrale start aan de basiliek van Scherpenheuvel-Zichem, waarna een etappe in het Hageland volgde waarin zowel vluchters als sprinters aan het langste eind konden trekken.

Met de Kerkstraat (500 meter kasseien à 5,3%), Heuvelstraat (500 meter kasseien à 3,4%), Wingerstraat (500 meter à 5,1%) en Dongelstraat (600 meter à 5,2%) stonden er vier korte maar toch best nijdige hellingen op het menu, die tijdens de vier lokale ronden met passages door Aarschot, Diest, Tielt-Winge vier keer bedwongen moesten worden. Ook de finish in Scherpenheuvel-Zichem liep nog licht omhoog.

woensdag 17 juni
Etappe 1
StartBE flagScherpenheuvel-Zichem13:00
FinishBE flagScherpenheuvel-Zichem17:03 - 17:24

Vroege vlucht met twee Nederlanders en één Belg 
De vlucht van de dag kwam al vrij snel tot stand en bestond uit vier renners, met de Nederlanders Stijn Appel (BEAT CC p/b Saxo) en Roy Hoogendoorn (Metec – SOLARWATT p/b Mantel), de Belg Olivier Godfroid (Baloise Verzekeringen-Het Poetsbureau Lions) en de Noor Storm Ingebrigtsen (Uno-X Mobility). Het peloton zag niet direct een gevaar in deze vier vluchters en liet de voorsprong oplopen naar een drietal minuten.

Op goed zeventig kilometer van de finish was het plots alle hens aan dek in het peloton. Het tempo schoot immers met een ruk de hoogte in en dit bleek funest voor de vluchters. Zij werden niet veel later immers alweer in de kraag gevat. Het peloton was op dat moment overigens al in twee delen gescheurd, maar dit bleek toch van korte duur. Van deze hergroepering in het peloton maakte één renner handig gebruik.

De vroege vluchters – foto: Fotopersburo Cor Vos

Nieuwe ronde, nieuwe kansen
De voor het grote publiek toch onbekende Bogdan Zabelinskiy zag een uitgelezen moment om zich in de kijker te rijden. De Cypriotische renner van het bescheiden Aarco reed even voor de meute uit, maar kreeg vervolgens het gezelschap van vijf tegenaanvallers: Wies Nuyens, Bart Kortleve, Jarno Bellens en Robbe Mellaerts. Deze renner deden vervolgens hun stinkende best om een mooie voorsprong te vergaren.

En met succes, want het verschil met het peloton liep op tot een minuut, maar de koplopers stonden nog wel voor de ondankbare taak om zo’n vijftig kilometer af te leggen richting de finish. Het peloton zag het graag gebeuren en maakte ook geen aanstalten om het gat meteen weer te overbruggen. De koplopers bereikten zo met voorsprong de Gouden Kilometer en mochten onderling dus vechten om de bonificatieseconden.

Herregodts probeert sprinters te verrassen 
In deze Gouden Kilometer liet Kortleve zijn snelle benen spreken door twee van de drie bonisprints te winnen. Na dit intermezzo werd de focus verlegd naar de kasseien van de Kerkstraat. Daar zagen we opnieuw enkele versnellingen uit het peloton, van het Spaanse talent Hecto Alvarez en rasaanvaller Jonas Abrahamsen, maar pas onder impuls van Brent Van Moer zagen we een echte schifting.

Dit was echter maar van korte duur, want onder impuls van NSN Cycling kwamen de geloste renners weer aansluiten. Koplopers Nuyens, Kortleve, Bellens en Mellaerts waren inmiddels alweer bijgehaald, maar toch bleven renners hoop houden op een stunt. Aanvalspogingen van Van Moer en Huub Artz werden nog in de kiem gesmoord, maar Rune Herregodts wist wel weg te glippen.

Rune Herregodts wist de sprinters nog bijna te verrassen – foto: Fotopersburo Cor Vos

Girmay verrast topfavorieten 
De Belgische hardrijder van UAE Emirates XRG reed het peloton in de laatste tien kilometer op een twintigtal seconden en deed zo echt een gooi naar de dagzege. Bij het ingaan van de slotkilometer reed Herregodts nog altijd vooruit, maar het verschil was inmiddels wel geslonken tot een vijftal tellen. Dit bleek uiteindelijk toch niet genoeg om de sprinters te verrassen.

Herregodts werd in de laatste meters namelijk nog opgeslokt door het aanstormende peloton, maar niet door favorieten Merlier, Kooij of Philipsen. Het was Biniam Girmay die zijn sprint perfect wist te timen en zo Merlier – die net te laat kwam opzetten – de loef wist af te steken. Max Kanter, Steffen De Schuyteneer en Søren Wærenskjold vervolledigden de top-5. Kooij en Philipsen kwamen er uiteindelijk niet aan te pas.

Voor de zomervakantie
5 Reacties
17-06-2026 17:17
Fijn om Bini weer in vorm te zien voor de TDF!
17-06-2026 18:22
Mooi voor Bini maar Merlier reed veruit de snelste sprint, zat wat opgesloten, moest zowat 15 meter goedmaken en een paar lead outs ontwijken.
    17-06-2026 20:07
    De morele winnaar dus. Alleen het gaat erom wie het eerst over de meet komt.
    17-06-2026 20:55
    Merlier neemt altijd een groot risico door zo laat te komen. Ik verbaas me erover dat dat niet vaker misgaat...
17-06-2026 21:32
"De voor het grote publiek toch onbekende Bodgan Zabelinskiy ..."
1- Bogdan, niet Bodgan.
2- Om hem wat minder onbekend te maken, misschien vermeldenswaard dat hij de kleinzoon is van Серге́й Сухорученков.

Reacties zijn gesloten.