Review: de Julbo Finisher is twee helmen voor de prijs van één
Materiaalzone Een aerodynamische helm voor wat gratis snelheid of een goed ventilerende helm voor de warmste dagen; dat is vaak waar je tussen moet kiezen als je een nieuwe helm gaat kopen. Als het aan Julbo ligt, hoef je daar niet tussen te kiezen, want met de Finisher hebben zij er een gemaakt die beide kwaliteiten combineert. WielerFlits testte de twee-in-één helm van het Franse merk.
Waarom zou je kiezen tussen één soort helm, als je ze ook allebei kan hebben? Dat dachten ze ook bij Julbo toen ze de Finisher fietshelm ontwikkelden. Het concept lijkt ogenschijnlijk simpel: het is een relatief open, goed ventilerende helm, met daarnaast een losse schaal. Die schaal sluit enkele van de ventilatiegaten af en zou zorgen voor betere aerodynamica.De basis van de helm is een interne structuur zoals die van een rolkooi. Dat is een kooi die ter bescherming in auto’s wordt geplaatst rond de bestuurders en passagiers, als een soort geraamte. Die kooi is omhuld door EPS-schuim, wat bij een crash de impact op moet vangen en jouw hoofd moet beschermen. Er is ook een variant met MIPS AirNode. Dat systeem vermindert de impact van roterende krachten bij een val.

foto: Irmo Keizer
Julbo heeft bij de ontwikkeling ook extra aandacht besteed aan de pasvorm. Daar speelt het sluitingssysteem een rol in. Het 360° Fit System zou ervoor zorgen dat de helm rondom het hele hoofd aansluit en hij stabiel blijft zitten, ook tijdens intensieve inspanningen. Daarbij is het retentiesysteem aan de achterzijde ook verticaal verstelbaar, zodat je goed de juiste afstelling kan vinden. De helm is voor het gebruiksgemak voorzien van een Fidlock-sluiting. Hij is ook geschikt voor dragers met een paardenstaart.
Voor de ventilatie is er gekozen voor zogenaamde AeroFlow-kanalen, die de luchtstroom optimaal door de helm geleiden. Samen met de comfortabele binnenvoering moet dit zorgen voor verkoeling tijdens lange ritten. Een handig detail is het Eyewear Storage System, waarmee een zonnebril veilig in de helm kan worden opgeborgen wanneer deze niet gedragen wordt.
Maar, het meest opvallende technische detail aan de helm is dus de afneembare schaal: de SpeedSHELL. Die schaal zou op hoge snelheid voor verbeterde aerodynamica van de helm zorgen. Daarnaast zou hij in koude omstandigheden ervoor zorgen dat je hoofd wat warmer blijft en kan hij regen buiten houden. Handig in de herfst en winter dus.
Comfortabel
Als ik de helm voor het eerst probeer, is het echter niet de dubbele functionaliteit die opvalt, maar eerder het gebruiksgemak. Het sluitingssysteem van de helm is erg makkelijk af te stellen en zit bovendien heel goed. An sich is de verticale afstelling van het retentiesysteem niet uniek, maar toch lijkt het zich wat beter rond mijn hoofd te sluiten dan bij veel andere helmen het geval is.

foto: Irmo Keizer
Na het verticaal afstellen van het retentiesysteem en het aandraaien van de draaiknop, zit de helm gelijk strak maar heel comfortabel. De interne padding is niet overmatig dik, maar op de juiste plekken zit wel wat extra materiaal waardoor de helm erg comfortabel aansluit. De FidLock-sluiting van de bandjes is ook simpel; door het magnetische systeempje sluit je hem ontzettend makkelijk. Geen gamechanger, maar wel fijn.
Toch valt er ook één ander ding op: de helm is relatief zwaar. Zonder de afneembare schaal tikt hij op mijn weegschaal 392 gram aan en mét de schaal maar liefst 484. Dat gaat om de variant van de helm met MIPS AirNode in maat L. Dat is behoorlijk aan de zware kant vergeleken met veel andere helmen.
De ventilatie van de Finisher is erg goed. Zeker zonder de afneembare schaal is er sprake van een merkbare luchtstroom door de ventilatiekanalen en de bovenzijde van de helm. Met de schaal op de helm neemt dit – logischerwijs – wat af, maar doordat er aan de voorzijde nog steeds vijf ventilatiegaten open zijn, blijft hij redelijk verkoeling bieden.

foto: Irmo Keizer
Net als de helm in het algemeen, is de afneembare schaal erg gebruiksvriendelijk. De eerste keer is het even zoeken, maar als je het één keer hebt gedaan, is het erg makkelijk de schaal op de helm te plaatsen. Daarvoor moet je eerst de voorzijde van de schaal op het juiste punt van de helm plaatsen, en kun je deze daarna in één beweging naar achteren trekken en klikt hij vast op de helm. Met een klein lusje aan de achterzijde kan je hem nog extra bevestigen. Echt nodig is dat niet, want de schaal gaat geen kant op.
Of de helm ook daadwerkelijk meer aerodynamisch wordt door de schaal is gissen, al lijkt dat wel aannemelijk. Wat wel merkbaar is, is dat de helm warmer is als je de schaal erop hebt gemonteerd. Handig in regenachtige of koude omstandigheden. Een klein nadeel is dat als het regent, de druppels een tikkend geluid maken op de schaal – meer dan ‘normaal’ het geval is bij een fietshelm.
Al met al is de Julbo Finisher een fraaie, multi-inzetbare helm. Het gewicht is wat aan de hoge kant, maar los daarvan scoort de Finisher op alle vlakken goed. De helm is makkelijk in gebruik en ventileert goed terwijl je hem door de toevoeging van de schaal juist ook wat warmer kan maken en goed in winterse omstandigheden kan gebruiken. Dat maakt van de Finisher een echte allround fietshelm.
De Julbo Finisher gaat voor €279,- over de toonbank.
Om te reageren moet je ingelogd zijn.