Van 50 naar 30: Fietsersbond pleit voor lagere snelheid binnen bebouwde kom
Fietstoerisme De Fietsersbond zet zich in voor een nieuwe maximumsnelheid binnen de bebouwde kom voor heel Nederland: 30 kilometer per uur. “Minder hard rijden maakt het verkeer veiliger en prettiger voor iedereen. Steeds meer gemeenten zijn ermee bezig, maar landelijk geldt nog steeds 50 kilometer per uur als norm.”
Amsterdam introduceerde in het najaar van 2023 de maximumsnelheid van 30 kilometer per uur binnen vrijwel de gehele bebouwde kom, waar dat in de rest van Nederland overwegend 50 kilometer per uur is. Als het aan de Fietsersbond ligt, wordt 30 kilometer per uur de norm. Bij een snelheid van 30 kilometer per uur, heeft een ongeval zelden een dodelijke afloop. “Daarom eisen we 30 km/u als normale snelheid in dorpen en steden”, schrijft de bond.Daarvoor zetten lokale vrijwilligers van de Fietsersbond zich in, maar zij hopen hulp van buitenaf te krijgen. “Een landelijke norm zou enorm helpen om dit sneller en beter te regelen”, zegt Jan van de Geijn van de Fietsersbond Beuningen. Die afdeling heeft een lijst opgesteld met knel- en verbeterpunten in de gemeente, die ze elk kwartaal bespreken met de gemeente. Kleine aanpassingen kunnen vaak snel worden uitgevoerd, maar grotere aanpassingen zoals de herinrichting van wegen of de aanleg van vrijliggende fietspaden, blijken vaak lastiger te zijn. “Daardoor laten cruciale verbeteringen veel te lang op zich wachten, met risico’s voor de verkeersveiligheid”, zegt Jan van de Geijn, voorzitter van Fietsersbond Beuningen.
Vorig jaar werd de snelheid op meerdere wegen verlaagd naar 30 kilometer per uur, maar niet overal. Zoals op de drukke Wilhelminalaan. “Deze weg vormt de hoofdverbinding van Noord naar Zuid en kruist de snelfietsroute Ewijk – Nijmegen, waar veel mensen dagelijks fietsen. De snelfietsroute heeft hier overal voorrang, ook op de Wilhelminalaan. Helaas hebben zich op dit kruispunt het afgelopen jaar veel incidenten voorgedaan”, vertelt Ben Berendsen, secretaris van Fietsersbond Beuningen. Van de Geijn vult aan: “De situatie op de Wilhelminalaan onderstreept de noodzaak van snelle invoering van 30 kilometer per uur. De gemeente moet nu daadkracht tonen en de veiligheid voorop stellen. En niet alleen daar: wij willen naar 30 kilometer per uur in de hele gemeente. Een lagere snelheid verbetert de verkeersveiligheid aanzienlijk en vermindert het aantal incidenten.”
Landelijke besluitvorming kan dat proces versnellen. “Een landelijke norm helpt gemeenten om sneller 30 kilometer per uur in te voeren en zorgt voor veiliger verkeer voor iedereen. Het verkort de besluitvorming en voorkomt dat verkeersveiligheid afhankelijk blijft van wisselende lokale prioriteiten”, zo stelt Van de Geijn. Berendsen is het daarmee eens. “Een lagere snelheid beschermt niet alleen fietsers en voetgangers, maar zorgt ook voor een veiligere en prettigere leefomgeving voor alle weggebruikers.”
Amsterdam laat busbaan gebruikers wel 50 rijden (maar heeft een probleem met de borden waardoor een rechter een taxichauffeur die iemand heeft doodgereden niet schuldig heeft gevonnist omdat de toegestane snelheid niet duidelijk was)
Lanen met verschillende snelheden brengt ook hoger risico voort.