Ook in Vlaanderen oproep tot hardere aanpak voor illegale fatbikes
Fietstoerisme Het VIAS (Vlaams Instituut voor Verkeersveiligheid) en de Belgische Fietsersbond roepen op tot strengere controles op illegale fatbikes. “Haal opgedreven fatbikes uit het verkeer”, zegt Stef Willems van VIAS bij VRT NWS.
De populariteit van fatbikes is de afgelopen jaren sterk gestegen, vooral onder jongeren. Niet alle exemplaren zijn echter legaal. Opgevoerde fatbikes met gashendels kunnen sneller rijden dan de toegestane 25 kilometer per uur en moeten in België officieel als bromfiets worden ingeschreven, iets wat vaak niet gebeurt. In Nederland zijn zulke fietsen inmiddels een serieus probleem, met honderden ziekenhuisopnames per week. In België is de situatie minder ernstig, maar VIAS en de Fietsersbond waarschuwen dat handhaving noodzakelijk blijft.
Toch zijn gewone fatbikes volgens VIAS en de Fietsersbond niet gevaarlijk. “Er is geen probleem met een gewone fatbike”, aldus Wies Callens van de Fietsersbond. “Het probleem is dat er een enorme import aan illegale fatbikes op de markt is. Zulke fatbikes moeten ingeschreven worden als een bromfiets, maar er ontbreekt een gelijkvormigheidsattest. Eigenlijk zijn ze dus illegaal op de openbare weg.”
‘Veel jonge gasten’
Willems van VIAS wil dat ‘opgedreven fatbikes uit het verkeer’ gehaald worden. Hij vindt het vooral een probleem dat ‘veel jonge gasten’ met een fatbike rondrijden. “We horen dat jongens van 9 of 10 jaar aan hoge snelheden in de stad fietsen. Ze hebben weinig spierkracht om adequaat op die snelheden te reageren en hebben geen risico-inzicht. Dat is potentieel gevaarlijk.”
Bovendien hebben jonge kinderen geen elektrische aandrijving nodig, stelt Willems. “Ze moeten vooral korte verplaatsingen afleggen. Wij vinden dat kinderen tot 13 Ă 14 jaar zich moeten verplaatsen op eigen spierkracht, als ze natuurlijk dichtbij naar school gaan. (…) We doen dan ook een warme oproep aan ouders om even te bekijken of het wel wenselijk is om voor kinderen van die leeftijd een fatbike of een elektrische fiets te kopen.”
Callens van de Fietsersbond vult aan: “Het kan veel miserie met zich meebrengen als een 14-jarige valt met zo’n brommer, zonder rijbewijs of verzekering.”
Om te reageren moet je ingelogd zijn.