De Cauberg is de bekendste én belangrijkste klim van Nederland
Fietstoerisme Klimmen in Nederland? Dat is een lastige zaak, want ons land is zo plat als een pannenkoek. Toch zijn er wel degelijk tal van heuvels die het vlakke polderritme soms onderbreken. In de serie Heuvels in Holland brengt WielerFlits een ode aan de beperkte hoeveelheid hoogtemeters die ons kikkerlandje rijk is. Dit keer de iconische Cauberg, die vrijdag moet worden beklommen tijdens de derde etappe van de NIBC Tour of Holland.
Als het over klimmen in Nederland gaat, dan mogen enkele hellingen uit Zuid-Limburg niet ontbreken. Echt hoog wordt het er nog niet, maar toch tref je in het Zuid-Limburgse heuvelland de nodige uitdagende beklimmingen, vooral door de hoge stijgingspercentages die er schering en inslag zijn.

Het wegdek zakt op de Cauberg weg tussen de berm – foto: Cor Vos
En als we het dan over klimmen in Zuid-Limburg hebben, kan één helling niet ontbreken. Het is de koning van de Nederlandse hellingen en volgens velen het meest legendarische lapje wielergrond wat we in Nederland hebben: de Cauberg.
Populair in de koers
Amper 800 meter lang is de klim, waarin je een kleine 60 hoogtemeters overbrugt, maar toch is het een van de bekendste beklimmingen uit de wielersport. Dat laatste komt vooral door de Amstel Gold Race, waar de beklimming al jarenlang een graag geziene gast is en waar de koers al regelmatig in een definitieve plooi is gelegd.

Voor eeuwig verbonden aan de Cauberg met zijn WK-zege en 4 AGR-overwinningen: Philippe Gilbert – foto: Cor Vos
Maar ook andere wedstrijden van naam bezochten de Cauberg. Zo trok de Vuelta a España in 2009 over de Alto de Cauberg onderweg naar Luik en bracht de Tour de France tweemaal een bezoek de Zuid-Limburgse helling, meest recent in 2006.
Eén beklimming van de Cauberg zal er voor velen uitspringen: die van Philippe Gilbert tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen in 2012. Na een koers van ruim 260 kilometer, waarin de Cauberg al tien keer is beklommen, draait het peloton herencoureurs de Cauberg voor één laatste keer op.
Luca Paolini opent namens de Italianen het bal, waarna Vincenzo Nibali een eerste serieuze versnelling plaatst. Dat is buiten Gilbert gerekend, die niet veel later op de pedalen gaat staan en uithaalt met een demarrage die zelden gezien is. In een oogwenk slaat de Belg een gat van een tiental meters en is de rest van het peloton op achtervolgen aangewezen.
Vrijwel de gehele beklimming danst Gilbert op de pedalen omhoog, om pas als het afvlakt te gaan zitten. In de achtergrond proberen Alexandr Kolobnev, Edvald Boasson Hagen en Alejandro Valverde hem nog bij te halen, maar Gilbert is niet te stoppen: op ruim 400 meter van de streep kan hij al een eerste keer juichen om de regenboogtrui, die hij die dag met overmacht opeist.
Verloop van de klim
De klim start in Valkenburg, het kloppend hart van de wielerstreek Zuid-Limburg. Aan het Grendelplein om precies te zijn, waar je dus kunt beginnen met je beklimming van de bekendste helling van Nederland, of lekker aan het terras kunt zitten.
De eerste meters loopt de klim nog aan vriendelijke stijgingspercentages omhoog, rond de 5%, maar zodra de weg naar rechts begint te draaien worden de stijgingspercentages steeds minder vriendelijk. Stapsgewijs wordt de helling steiler, tot het zwaarste stuk van 150 meter aan 13%.
Cauberg, Valkenburg, Netherlands
• Distance: 785 m, Elevation: 58 m, Avg. Grade: 7.8 %
Zodra de weg naar links begint te draaien, begint de weg weer af te vlakken. Dan kun je ook een eerste richtpunt zien: een brug over de weg. Als je onder die brug doorrijdt, heb je nog een kleine tweehonderd vals platte meters te gaan. Vergis je niet: dat kan het allerzwaarste stuk van de heuvel zijn, gezien het melkzuur dat daar waarschijnlijk al uit je oren spuit.
Wil je een toptijd neerzetten op de Cauberg? Dan is de truc om zo lang mogelijk op de pedalen te blijven staan: tot de brug. Als je eenmaal gaat zitten, slaat de verzuring en verkramping nog erger toe en zal je moeilijk weerstand kunnen bieden aan de steile stijgingspercentages. Ben je echt in topvorm? Dan kan je de klim wellicht nét op het buitenblad oprijden. De dood of de gladiolen!
Lengte: 780 meter
Hoogste punt: 134 meter
Hoogteverschil: 58 meter
Gemiddeld stijgingspercentage: 7,8%
Maximale stijgingspercentage: 13,2%
Strava KOM: Sjuul Vleugels in 1:12
-
Fietstoerisme De Cauberg is de bekendste én belangrijkste klim van Nederland
-
Fietstoerisme De Camerig, een Zuid-Limburgse helling met een on-Nederlands karakter
-
Fietstoerisme De Fromberg: een makkelijke klim in de moeilijkste tien kilometer van Nederland
-
Fietstoerisme Heuvels in Holland: de Holleweg bij Doorwerth is een sluipmoordenaar
-
Fietstoerisme De Zevenheuvelenweg: hardlopers en wandelaars weten al langer dat je hier moet zijn
-
Fietstoerisme Waarom de Loorberg de op een na meest beklommen heuvel van Nederland is
-
Fietstoerisme Heuvels in Holland: De Zijpenberg op de Veluwe is de onbekende buurman van de Posbank
-
Fietstoerisme Heuvels in Holland: De Lemelerberg in het natuurrijke Overijssel
-
Fietstoerisme Heuvels in Holland: De Oude Holleweg in Berg en Dal
-
Fietstoerisme Heuvels in Holland: de Grebbeberg op de Utrechtse Heuvelrug
Om te reageren moet je ingelogd zijn.