Dwangsom van 25.000 euro dreigt voor mountainbikeroutes Veluwe vanwege natuuronderzoek
Beeld ter illustratie - foto: Cor Vos

Dwangsom van 25.000 euro dreigt voor mountainbikeroutes Veluwe vanwege natuuronderzoek

Fietstoerisme Voor 1 oktober moet duidelijk zijn of de populaire mountainbikeroutes tussen Arnhem, Schaarsbergen en Renkum schade toebrengen aan natuurwaarden in het gebied. De provincie Gelderland eist dat beheerder Routebureau Veluwe uiterlijk dan een uitgebreid ecologisch onderzoek overhandigt. Zo niet, dan volgt een dwangsom van 25.000 euro.

De routes, aangelegd in 2021 door MTB Zuid Veluwe, lopen dwars door Natura 2000-gebied. Sinds september 2024 ligt het gebruik ervan onder vuur, nadat de Arnhemse Bomenbond een handhavingsverzoek indiende. De provincie constateerde daarop dat verplichte natuuronderzoeken vooraf ontbraken. Daardoor is de natuurbescherming volgens de provincie ‘onvoldoende gewaarborgd’.

Inmiddels is Routebureau Veluwe verantwoordelijk voor het beheer van de paden. Directeur Marieke Frank erkent dat aanvullende gegevens nodig zijn, vooral over de impact op roofvogels en reptielen. Zij verwacht dat het onderzoek op tijd wordt afgerond en dat het gebruik van de routes niet hoeft te worden beperkt. “We hebben er alle vertrouwen in dat het goedkomt”, stelt ze in gesprek met de Gelderlander. Volgens Frank helpt de officiële route juist om schade te beperken doordat het voorkomt dan mountainbikers op eigen houtje door de bossen gaan fietsen.

Zonder volledig onderzoek blijft het onduidelijk of de routes daadwerkelijk geen nadelige gevolgen hebben. Die onderzoeken hadden eigenlijk al uitgevoerd moeten worden vóór de aanleg van de route. Nu eist de provincie dus dat dat alsnog gebeurt.

2 Reacties
30-07-2025 21:19
Word er een beetje moe van. Vele mtb routes worden jaren gebruikt en ineens is er weer een club die niks te doen heeft en gaat zoeken naar problemen.
Net als op de Holterberg. Wordt jarenlang gefietst, na jaren komt er ineens een salamander of iets dergelijks om de hoek zetten en de rote kan voor maanden dicht.
Net alsof ze niet op een lekker warm geasfalteerd fietspad of een warm wandelpad gaan zitten.
Maar dat ze daar enkele hectares bos hebben gekapt zonder vergunning en eraf komen met "sorry", dat snap ik dan weer niet.
    02-08-2025 17:51
    Natuur en klimaat is gewoon een verdienmodel vandaar.

Om te reageren moet je ingelogd zijn.